Főként a kisgyermekek és az idősebbek alkotják a legnagyobb rizikócsoportot, de kortól függetlenül a krónikus betegségekben szenvedőket is rendkívüli módon fenyegeti a nyári hőhullámok erősödése és egyre gyakoribbá válása - hívta fel a figyelmet Dr. Páldy Anna, az Országos Környezetegészségügyi Intézet főigazgató-helyettese az ÁNTSZ sajtótájékoztatóján csütörtökön, Budapesten.
Dr. Paller Judit országos tiszti főorvos ehhez hozzátette: mivel a klimatikus viszonyokat nem tudjuk egyik napról a másikra megváltoztatni (sőt, az emberiség inkább tovább erősíti a negatív tendenciákat), így szervezetünket kell lehetőleg minél jobban felkészítenünk a nagy melegekre. Nagy hagsúly van tehát a védekezésen, illetve a megelőzésen.
Az elmúlt évben négy alkalommal rendeltek el országos hőségriasztást, és arra lehet számítani, hogy tovább nő ezek gyakorisága. Az ilyen időszakok különösen megviselik a szervezetet. A fővárosban például 2001. és 2005. között évente 1-2 hőhullám fordult elő, az utóbbi 5 évben viszont ez a szám 3-5 közé emelkedett.
Növekvő kockázatok
A halálozási adatokból arra lehet következtetni, hogy a napi középhőmérséklet emelkedése jelentősen befolyásolja a negatív tendenciákat. 2010-ben Budapesten 25,5 százalékkal, míg országosan 22,2 százalékkal több halálesetet regisztráltak a hőségriasztások idején. A legmagasabb arányú, 74 százalékos többlethalálozás június 10-én következett be Budapesten, amelyben a megelőző hét csapadékos, hideg időjárása után bekövetkező hirtelen nagy hőmérséklet-változás játszott igen nagy szerepet.
Érdemes tudni, hogy a napi átlaghőmérséklet esetében 25 fok felett minden 5 °C-os emelkedés 10 százalékal növeli a halálozás kockázatát. Ezen belül 12 százalékal a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozás kockázatát, 15 százalékal a szívpanaszok és az „általános rosszullét” miatti sürgősségi mentőhívások számát.
Ahogyan emelkedik a hőmérséklet, úgy nő szervezetünk terhelése is. A szervezet hőszabályozó képességét az életkor, a testsúly, a fizikai erőnlét, az egészségi állapot, a táplálkozás és gyógyszerszedés is befolyásolja. Ezért fontos, hogy alkalmazkodjunk a meleg, forró napokhoz.
A mindenkori reakciónk a külső környezetre nagyon fontos. Életmódunk ebből a szempontból kiemelt jelentőségű. Igyekezzük magunkat fitten tartani, egészségesen táplálkozni és figyeljünk a testsúlyunkra.
Mit tehetünk, hogy elkerüljük a nagyobb bajokat? - zuhanyozzunk langyos vagy hideg vízzel, naponta akár többször is; |
Fontos kitérni arra is, hogy a közvetlen napfény hatására jelentősen megnő a bőrfelületi megbetegedések és a bőrrák kockázata. Ráadásul a napsugárzás mellett a szolárium is hasonló hatással van a szervezetre. Ráadásul a barnaságot el lehet érni nem közvetlen napsugárzással is.
Friss UV-sugárzási előrejelzés>> |
Privátbankár - Szilágyi Balázs