Takács Kristóf, az MNB pénzforgalmi és értékpapírelszámolási szakértője a magyar háztartások fizetési szokásait vizsgáló reprezentatív felmérés eredményeiről tartott előadást az MNB konferenciáján. A felmérés rávilágít: a lakossági bankkapcsolatakkal nincs probléma - mondta el a szakértő. A háztartások 89 százaléka rendelkezik ugyanis bankszámlával, 85 százaléka bankkártyával, 83 százalékukban pedig legalább egyvalaki bankszámlára kapja a fizetését. A számlák 59 százaléka ráadásul elérhető az interneten is. A bankkapcsolatokkal rendelkezők aránya a nyugdíjasok között a legalacsonyabb - jegyezte meg a szakértő.
A lakosság tehát rendelkezik a készpénzkímélő fizetési módok használatához szükséges termékportfólióval, a készpénzes fizetések aránya mégis jelentős. Takács Kristóf ennek okai között az információ, a motiváció és a bizalom hiányát említette: az emberek nem tudják, hol és hogyan fizethetnének készpénz nélkül, nem ismerik a készpénzes fizetés költségeit, ezért nem is akarnak máshogy fizetni, valamint bizonyos fizetési módszerekben nem bíznak eléggé. A bizalom hiányáról beszélhetünk az internetes és csomagküldő szolgálatoktól történő vásárlásoknál is: ilyen esetekben is inkább először megnézik az árut a vevők, és csak utólag, a futárnak fizetnek, természetesen készpénzzel.
Az elektronikus fizetési módok terjedését az infrastruktúra hiányosságai is hátráltatják - hangsúlyozta Takács Kristóf.
A szakértő szerint komoly gond, hogy nehezen összehasonlíthatóak a különböző fizetési módok költségei: a készpénzes, sárga csekkes befizetés költségei nem láthatóak azonnal, az átutalás, csoportos beszedési megbízás költségei viszont rögtön megjelennek az ügyfél számláján.
Az eseti vásárlásoknál főleg a nagyobb értékű tranzakcióknál kerül elő a bankkártya, a legkisebb értékű fizetéseknél gyakorlatilag csak készpénzes fizetés jellemző. Érdekes módon a 15 ezer forintos összeg vízválasztó: ezt fizetik a vásárlók a legnagyobb arányban bankkártyával, e fölött és ez alatt csökken a kártyás fizetési hajlandóság.
Az egyéb alternatív fizetési módok megléte ellenére töretlen a sárga csekk népszerűsége: a felmérés szerint ugyan a magasabb jövedelmű családoknál növekszik a készpénzkímélő fizetési megoldások aránya, egy háztartás mégis havonta átlagosan 22 percet tölt el sárga csekkek befizetésével. Az érintett területek közül mindazonáltal kiemelkedik a biztosítási szektor: mivel a biztosítási díjakból sok esetben kedvezményt kap az, aki bankszámláról egyenlíti ki számláját, a csoportos beszedési megbízások aránya ezen a területen kiemelkedően magas. Úgy tűnik, ez egy hatékony módszer a szemlélet alakítására - fogalmazott Takács Kristóf.
A szakértő azt is elmondta: a felmérés adatai alapján átlagosan 45 ezer forintot veszünk fel egy alkalommal az ATM-ből. A kutatás során az a meghökkentő tény is kiderült: a bankautomatából felvett összeg 77 százalékával az állampolgárok még aznap elballagnak a postára, és befizetik sárga csekken.
Privátbankár - Gáspár András