1p
Gyurcsány Ferenc szerint ebben a helyzetben négy intézkedést kell meghozni: a közszférában nem jár a 13. havi bér, és a jelenlegi szinten kell tartani a béreket, 13. havi nyugdíj csak az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltőknek jut majd, és ez nem lehet 80 ezer forintnál több.
Gyurcsány Ferenc szerint ebben a helyzetben négy intézkedést kell meghozni: 2009-ben a közszférában nem jár a 13. havi bér, és a jelenlegi szinten kell tartani a béreket, a 13. havi nyugdíj csak az öregségi nyugdíjkorhatárt, azaz a 62 éves kort betöltőknek jut majd, és ennek összege nem lehet 80 ezer forintnál magasabb jövőre.

A miniszterelnök a parlamenti pártokkal kezdeményezett egyeztetésen azt mondta: a legrosszabb esetre kell készülni, vagyis egy recesszióval küszködő európai környezetre, amelyben az ország GDP-je jövőre egy százalékkal visszaesik, a hiánycélt pedig 2,6 százalékra csökkentik.

Hangsúlyozta: mindezek következtében csökkenteni kell az állami kiadásokat is: arra utasítja az állami vagyonkezelőt, hogy tíz százalékkal csökkentések az állami vállalatok igazgatósági, felügyelőbizottság tagjainak tiszteletdíját, valamint állami vállalatok vezetői nem kapnak jutalmat, prémiumot, 13. havi juttatást.

Gyurcsány Ferenc azt kérte a parlamenti pártoktól, kössenek stabilizációs és növekedési megállapodást.

Gyurcsány Ferenc szerint, ha a parlamenti pártok erről meg tudnak állapodni, a kormány kész arra, hogy már 2009-ben csökkentse a munkabérre rakódó terheket. A miniszterelnök azt mondta: a kormány ennek forrását az adórendszeren belüli átterhelésben találja majd meg. Hozzátette: egyetértenek azzal, hogy létrejöjjön egy stabilizációs és adóreform-alap, valamint hogy közösen döntsenek már most az adórendszer átláthatóbbá és egyszerűbbé tételéről.

Gyurcsány Ferenc szorgalmazta azt is, hogy legyen mielőbb megállapodás a pártfinanszírozási törvényről. Hangsúlyozta: arra kérte az igazságügyi minisztert, hogy a korrupció legyőzése érdekében a lehető legbrutálisabb eszközök alkalmazására tegyen javaslatot.

Kitért arra: javasolja, hozzanak létre egy ezermilliárdos növekedési alapot annak érdekében, hogy csökkentsék a vállalkozások működési kockázatait, a recesszió hatásait, segítsék a növekedést és a munkahelyek megőrzését.

A kormányfő kiemelte: az IMF nem kér Magyarországtól intézkedéseket, hanem a kormány készít egy tervet, hogy mit vállal. A források értéke jelentős, arányos a várakozásokkal, amiket a piacon látunk - fogalmazott, de nem mondta meg a konkrét összeget, amely a megállapodásban szerepel majd.

A kormány azt tervezi, hogy átfogó módosítási javaslatot nyújt be az Országgyűlésnek a javasolt intézkedésekről, de nyitott arra, hogy ebbe más pártok indítványait is beépítse - közölte a miniszterelnök. Veres János pénzügyminiszter a frakciók képviselői által feltett kérdésekre válaszolva azt mondta: az IMF előtt elsőként az unióhoz, valamint az Európai Központi Bankhoz fordultak, de ennek a helyzetnek a kezelésére az EU-ban nincs gyakorlat, sem forrás.

Gyurcsány: van esély, hogy beálljanak mögém

Lendvai: A képviselők bére sem emelkedhet

Az MSZP szerint szükség van a miniszterelnök által bejelentett "esernyő-programra". Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető a biztonság és a védelem fontosságát hangsúlyozta.

Mint mondta: az MSZP támogatja a kormányfő által bejelentett intézkedéseket. Hozzátette: egy ilyen helyzetben a parlamenti képviselők bére sem emelkedhet jövőre.


Kósa: Gyurcsánnyal nem tudunk kilábalni

A Fidesz kész arra, hogy az ország megmentése érdekében együttműködjön, de ennek megvan a megfelelő rendje, nem lehet megkerülni a parlamentet - közölte Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke. Hangsúlyozta: válságkezelő kormányra van szükség és arra, hogy a miniszterelnök visszaadja mandátumát, mert "annak az esélye szinte zéró, hogy Gyurcsány Ferenccel kilábal az ország a válságból".

Kifogásolta, hogy nem lehet tudni, mi van az IMF-fel kötendő megállapodás tervezetében. Kósa Lajos szerint az egyeztetés ilyen formában csak PR célokat szolgál.

A KNDP szerint féloldalas és kevés, amit a kormány tesz a nemzetközi pénzügyi válság hatásainak csökkentése érdekében. Hargitai János, a KDNP frakcióvezető-helyettese hangsúlyozta: a családok, egzisztenciák kárára nem lehet stabilizáció. Mint mondta, a közszféra nem éli túl, hogy nem kap jövőre 13 havi fizetést. Az ellenzéki politikus teátrálisnak nevezte a miniszterelnök az ötpárti egyeztetésre vonatkozó kezdeményezését.


Az SZDSZ már régóta ezt mondja

Fodor Gábor szerint a kormány által tervezett intézkedések jelentős része elkerülhetetlen. Az SZDSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy ők mindezt már korábban megmondták. Hangsúlyozta: támogatják az IMF-fel kötendő megállapodást, de annak részleteit is meg kell ismerniük, amire a nyilvános ülés nem alkalmas. Fodor Gábor kijelentette: az irány helyes lehet, de nem átmeneti kezdeményezésekre, hanem a reformértékű lépésekre van szükség.


Dávid Ibolya: Mi az IMF-megállapodás ára?

Dávid Ibolya szerint az IMF készenléti hitelének hátteréről több információt kellene kapniuk a pártoknak. Az IMF-megállapodással kapcsolatban vannak megválaszolatlan kérdések, például nem tudni, mik a valutalap követelései - mondta a pártelnök.

Azt kérdezte, keresett-e a kormány más lehetőségeket, és tudni szeretné, mibe kerül ez a megállapodás az országnak rövid-, közép- és hosszú távon.

Nyilvános lesz az IMF-megállapodás - közölte a miniszterelnök, válaszolva a pártok felszólalásaira. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: a valutaalap mindössze két ésszerű dolgot kért. Egyrészt azt, hogy csak annyi kiadást vállaljon az ország, amire pesszimista forgatókönyv esetén is biztosan van pénz. Másrészt ne vállaljon olyan kötelezettséget, amellyel a költségvetés bevételeit csökkentené. A megállapodás nem növeli Magyarország hitelterheit - szögezte le a kormányfő.

A miniszterelnök a tanácskozás nyilvánosságára vonatkozó kritikákra azt válaszolta: ez korábban a Fidesz frakcióvezetőjének kérésre volt, nekik mindegy, hogy zárt vagy nyitott egy ilyen egyeztetés.

A költégvetésben 1000-1100 milliárd forintos megtakarítást kell elérni a válság leküzdése érdekében, amelyből az azonnal bevezethető intézkedések 500 milliárdot jelenthetnek - mondta korábban Dávid Ibolya, az MDF elnöke a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) rendezvényén.

A 13. havi nyugdíj egy éves felfüggesztése 2009-ben, a közszféra és közalkalmazottak 13. havi juttatásainak befagyasztása 2008-as szinten, a jutalmak és bónuszok 2008. évi eltörlése, ezek az MDF válságkezelő programjának legfontosabb elemei, amelyek 500 milliárd forintos megtakarítást hozhatnak jövőre  - mondta Dávid Ibolya.

"Ha a politikusok nem képesek megalkotni a válságkezelő programot Magyarországon, akkor majd a Nemzetközi Valutaalap fogja diktálni a lépéseket" - fogalmazott az MDF elnöke.

A nominális bérbefagyasztás 2008-as szinten, az európai uniós forrásokhoz való juttatások egyszerűsítése és az ERM-2 rendszerhez való csatlakozás, az MGYOSZ javaslatainak három legfontosabb lépése - mondta Futó Péter, az MGYOSZ elnök.


Támogatási tervet készít Brüsszel


Pénzügyi támogatási tervet készít elő az Európai Bizottság Magyarország számára - jelentette be a testület szóvivője Brüsszelben. 

Amelia Torres jelezte, hogy a részleteket várhatóan hamarosan bejelentik. A támogatási csomaggal elvben egyetértenek az unió tagországai - tette hozzá.


A pénzügyi válság miatt újra kellett gondolni a jövő évi költségvetést. Ön elsősorban hol spórolna? Szavazzon! >>

GDP: a kormány a legrosszabbra is felkészül
Üres lesz a kosár: úgy tűnik, idén elmarad a karácsony
Beáldozzuk a 13. havikat a mentőövért cserébe?
Simor végigtolná a fűnyírót a szociális rendszeren
Veres: Nem fenyeget államcsőd

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG