Szekeres Imre, az MSZP gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője szerdán az MTI-nek elmondta: javaslataik figyelembe veszik, hogy a költségvetésnek fenntarthatónak kell lennie.
Emlékeztetett arra, a szocialisták nem támogatták a különadókat és a magánnyugdíj pénztártagok befizetéseinek elvonását. Ezt azzal indokolta, hogy ezek csak egy-két évre jelentenek többletbevételt, utána viszont óriási hiány keletkezik miattuk.
Hangsúlyozta: nem asszisztálnak a felelőtlen költekezéshez, mert annak aztán a munkavállalók fizetik meg az árát. Ezért - mint mondta - a javaslataik nem osztják szét az így keletkezet bevételeket.
Az MSZP az "igazságos teherviselés" érdekében módosító indítványt nyújtott be arról, hogy a munkajövedelmek után ötmillió forintig 16 százalékkal, az afölötti rész után 32 százalékkal adózzanak és ne csökkenjen, hanem maradjon az idei szinten az alacsony és közepes keresetűek jövedelme, ami az adójóváírás összegének és határának csökkentése miatt lesz várhatóan kevesebb.
Szekeres Imre közölte: a gyermekek után járó adókedvezménnyel összefüggésben javasolják, hogy az alacsonyabb keresetű munkavállalóknak az állam a maximálisan igénybe vehető mértékig egészítse ki a jogosult részére járó kedvezményt. Ne függjön a munkavállaló esetében a keresettől a gyermeknek nyújtott támogatás - tette hozzá.
Annak érdekében, hogy a kiskeresetű gyermekes családok is igénybe vehessék a támogatás maximális összegét, javasolják a jelenleg hatályos családi kedvezmény rendszerében alkalmazott évi 7 millió 620 ezer forintos jövedelemhatár fenntartását. Ez azt jelenti, hogy havi 635 ezer forintos jövedelem felett fokozatosan csökken az igénybe vehető családi kedvezmény mértéke, egymillió forintos havi jövedelem felett már nem jár kedvezmény - ismertette az MSZP javaslatát.
A szocialista politikus kitért arra: másik módosító indítványuk kezdeményezi - a munkahelyek megőrzése és bővítése érdekében -, hogy a vállalatok által fizetett járulék három százalékkal csökkenjen 2011-ben.
Kezdeményezik továbbá, hogy az alapvető élelmiszerek áfája 18-ról 5 százalékra csökkenjen, annak az áremelkedésnek kompenzálására, amit a Fidesz-KDNP különadója okoz. Javasolják azt is, hogy a súlyos mozgáskorlátozottak gépjárműadójának kedvezményét ne korlátozzák 12 ezer forintban, hanem maradjon meg a jelenlegi szabályozás.
Szekeres felhívta a figyelmet arra, hogy az MSZP módosító indítványai összességükben nem érintik a költségvetés egyensúlyát.
MTI, Privátbankár