A közlemény hangsúlyozza, hogy az így befolyt bevételeket a környezetvédelmi minisztérium pályázati úton kizárólag klímavédelmi célokra fordítja majd. Az kvóták eladási árával kapcsolatban a minisztérium nem közölt adatokat.
Magyarország korábban a Kiotói Jegyzőkönyvben vállaltaknak megfelelően visszafogta az üvegházhatású gázok kibocsátását, mivel azonban a csökkenés a vállalt 6 százalékon túl további mintegy 26 százalékos volt, az országnak lehetősége van arra, hogy a megtakarított kibocsátási kvóta értékesítésével magyar klímavédelmi beruházásokhoz teremtsen forrásokat.
A klímabevételekből - a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia prioritásaival összhangban - a zöldtárca egy olyan támogatási rendszert működtet majd, amely többek között a lakossági és a közszféra kibocsátás-csökkentését segíti elő.
A tervek szerint még az idén kiírandó, több milliárd forint keretösszegű pályázaton többek között a meglévő épületek energia-hatékony felújítására és alacsony energiafogyasztású új épületek építésére lehet támogatást nyerni.
Támogathatóvá válik például a szigetelés, a nyílászárók cseréje, a hővisszanyerős szellőzés, a nyári hővédelem, napkollektorok alkalmazása, illetve a földhőcserélős levegő előmelegítés. A távlati tervek között szerepel a kis- és középvállalatok innovatív kibocsátás-csökkentő beruházásainak támogatása is a "Zöld Beruházási Rendszer" keretében.
Távhő: extraprofit mellé extraadó jár
Gyakrabban lehet szmogriadó
Még élvezetes is lehet az ökoszex
A gyártó köteles visszavenni a használt akkumulátort
Máris vége a globális felmelegedésnek?
Ne higgye, hogy a távfűtés a panelosok problémája
MTI