
"A hitelfeltételek egyhamar nem fognak normalizálódni, és a strukturált hitelpiacon korábban kialakult egyes módszereket meg kell szüntetni", írták.
Ezzel az IMF azokra a származékos értékpapír-konstrukciókra célzott, amelyekkel korábban a bankok szinte az egész világon, de nagyrészt követhetetlenül szétterítették, alaposan "becsomagolva", a nem elsőrendű amerikai jelzálogkölcsönök kockázatát.
Az IMF vezérigazgatója, Rodrigo Rato a maga részéről úgy nyilatkozott hétfőn Madridban, hogy "a hitelpiacon kiigazítás zajlik, de lassan: nincs gyors megoldás. Ennek hatása van a reálgazdaságra, amit még inkább lehet majd érezni jövőre, nagyobb mértékben az Egyesült Államokban, kisebb mértékben másutt."
"A hitelek újraárazása és a likviditási szűk keresztmetszet minden bizonnyal lelassítja a világméretű növekedést", írták az IMF elemzői, arra utalva, hogy a bankközi piacon újabban erős vonakodás tapasztalható a kölcsönzéstől, a bankközi kamatok emelkednek, annak dacára, hogy az amerikai Fed a múlt héten már ellenkező iránymutatást adott a negyed százalékpontos alapkamat-enyhítésével, és egyelőre az Európai Központi Bank és a brit jegybank is abbahagyta a kamatemelést.
Szerencsére a világgazdaságot szilárd növekedési szakaszban "kapta el" a hitelválság, és a nagy pénzintézeteknek elegendő tőkéjük van a hitelveszteségek megemésztésére, azonban a gazdasági növekedés kockázatai mégiscsak nőttek, írták. Biztató ellenben, hogy "a felzárkózó piacokon általában jóindulatú bankrendszeri nem fizetési kockázati mutatók továbbra is azt a piaci felfogást tükrözik, hogy a tőkeellátottság és a megtérülés egészséges", tették hozzá.
Mindenkit lehúz az IMF
Felülbírálja megát az IMF
Cseh kézbe kerül a Valutaalap?
MF: Gratulálunk!
MTI