1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Zömmel stagnáló, vagy kissé még gyorsuló éves inflációt várnak a múlt hónapról londoni feltörekvő piaci elemzők, akik közül többen beragadó éves drágulási ütemeket jósolnak.
Zömmel stagnáló, vagy kissé még gyorsuló éves inflációt várnak a múlt hónapról londoni feltörekvő piaci elemzők, akik közül többen a meredek energiaár-emelkedés miatt a nyár egészére a jelenlegi szint környékére beragadó éves drágulási ütemeket jósolnak.

Az MTI által kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett tizenegy nagy londoni befektetési bank és előrejelző cég - Goldman Sachs, JP Morgan, Merrill Lynch, Barclays Capital, UBS, Deutsche Bank, Crédit Suisse, 4cast, BNP Paribas, Citi, Dresdner Kleinwort - prognózisai viszonylag szűk sávban, 6,4-6,8 százalék között mozogtak.

Hatan jósoltak valamelyes gyorsulást a májusi adatra az áprilisban mért 6,6 százalékhoz képest, hárman változatlan éves inflációt, ketten pedig csökkenést valószínűsítettek. A felmérésbe bevont elemzők előrejelzési átlaga 6,65 százalék.

A változatlan, 6,6 százalékos májusi inflációs ütemet várók közül a Barclays Capital úgy számol, hogy az általa 5,8 százalékosra tett előző havi gázáremelkedés 0,1-0,2 százalékpontot adhatott hozzá a májusi éves inflációhoz.

Londoni elemzők májusi inflációs előrejelzései:
Goldman Sachs: 6,7%
JP Morgan: 6,8%
Merrill Lynch: 6,7%
Barclays Capital: 6,6%
UBS: 6,7%
Deutsche Bank: 6,6%
Crédit Suisse: 6,7%
4cast: 6,8%
BNP Paribas: 6,4%
Citigroup: 6,5%
Dresdner Kleinwort: 6,6
A gyorsulást jósló házak között van a Merrill Lynch, amelynek londoni elemzői 6,7 százalékos, teljes kosárra számolt éves inflációt valószínűsítenek a múlt hónapra.

A cég szerint a magyar inflációs pályát egyrészről a továbbra is erősen felfelé tartó energiaárak, másrészről a már belépő kedvező éves bázishatások befolyásolják, ezek kiegyensúlyozó hatása miatt csak kis mértékű, stagnáláshoz közeli a várt múlt havi gyorsulás.

A Merrill Lynch londoni elemzőinek előrejelzése szerint a magyar gazdaságban mutatkozó, változatlanul "példátlanul széles", GDP-arányosan mínusz 2 százalékos kibocsátási rés és a kedvező bázishatások kombinációja révén az infláció jövőre 4 százalék környékére lassul, de a ház most már azzal számol, hogy a dezinfláció üteme lassabb lesz az általa eddig vártnál, a meredeken tovább dráguló nyersanyagok miatt.

A cég nemrégiben külön elemzést adott ki Londonban a magas olajárak kelet-európai inflációs hatásairól. Eszerint a 130 dollár környékére drágult olaj a következő három hónapban 0,4-1,00 százalékpont közötti mértékben fogja emelni a térségi országok éves összevetésű inflációs ütemeit.

A befektetési bankcsoport szerint Magyarországon az olajársokk közvetlen inflációs hatása "közel lehet a 0,6 százalékponthoz", ugyanakkor a kedvező bázishatások hasonló mértékűek, vagyis a két tényező kioltja egymást, hosszabb távra 6,5-7,0 százalékos sávban befagyasztva az éves magyar inflációs számokat.

Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett
egyszeri költséggekkel!
Az előrejelzési sáv felső szélén lévő, 6,8 százalékos éves drágulási ütemet váró JP Morgan szerint úgy tűnik, hogy a következő hónapokban a magyarországi infláció a ház által eddig vártnál makacsabbnak bizonyul. A májusi olajár-emelkedést részben ellentételezi a forinterősödés, ennek ellenére azonban  a ház londoni elemzői szerint a májusi - de legkésőbb a júniusi - éves inflációs adat azt fogja mutatni, hogy az infláció 6,8 százalék körüli szintre gyorsult vissza, és e szint körül meg is fog állapodni a nyár egészére.

A JP Morgan 2008-ra 6,5 százalékos teljes évi átlagos inflációt vár az MNB májusi jelentésében szereplő 6,3 százalék helyett. A meredek és makacs energiaár-emelkedések miatt erősödő inflációs várakozások a cég londoni elemzői szerint arra utalnak, hogy az MNB számára most már a 3 százalékos inflációs cél 2010-es teljesítése is kihívást jelent.

Az MNB nem vesztheti el a hitelességét
"Válságról beszélni felelőtlenség"
Ördögi körbe került a jegybank?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG