Az angolok már a két EU-tag csatlakozását megelőző évben komoly érdeklődést mutattak a két ország ingatlanpiaca iránt, ennek is köszönhető, hogy 2006-ban Bulgáriába mintegy 1,5 millió brit látogatott (8,3 százalékkal több mint egy évvel korábban), s a Romániába érkezők száma is elérte az 1,4 milliót.
A brit befektetők mindig élénken érdeklődtek az új tagállamok ingatlanpiaca iránt. 1986-os csatlakozását követően Spanyolország valóságos befektető-boommal szembesült úgy a hivatásos szigetországi ingatlanbefektetők, mint a nyugdíjas éveikre napsütötte otthont kereső brit polgárok jóvoltából. A kereslet miatt háromszorosára emelkedtek az ingatlanárak a csatlakozást követő évtizedben, ám sok panasz volt arra, hogy jelentősen megnőtt a korrupció a központi és a helyi közigazgatásban. Az alaposan felhajtott árak miatt a spanyoloknak ma szinte a lehetetlennel határos ingatlant vásárolni frekventált helyen.
Az Európai Bizottság és az OECD egyaránt kifejezte aggodalmát a spanyol ingatlanpiac alakulása miatt. Az ország gazdaságáról készült legutóbbi jelentés szerint a jelenlegi növekedési ütemet figyelembe véve a spanyol gazdaság képtelen lépést tartani az ingatlanpiaci árak robbanásszerű növekedésével.
Az ingatlanláz miatt fokozódott a korrupció a közalkalmazottak körében. A Cinco Dias gazdasági napilap információi szerint 2006-ban 63 százalékkal nőtt a korrupciós vizsgálatok száma 2005-höz képest. Csupán 2006-ban rekordmennyiségben, több mint kétezer személy esetében indult nyomozás. Az ingatlanpiaci korrupció érzékenyen érintette az ország nemzetközi helyzetét: a Transparency International az uniós korrupciós toplistán a legkedvezőtlenebb helyre sorolta Spanyolországot.
A spanyol ingatlanpiacnak az ország uniós csatlakozása óta eltelt húsz évben jegyzett alakulása szinte egy az egyben megismétlődött Görögországban - figyelmeztet az EurActiv.ro. Most a kelet-közép-európai tagországokon a sor: Magyarország, Lengyelország és Csehország ugyanabban a helyzetben van, mint évekkel ezelőtt volt Spanyolország, és a sorban Románia, illetve Bulgária következik.
Olcsó az iroda Budapesten
Rekord ingatlanárak Manhattanben
10 százalékkal is csökkenhetnek az ingatlanárak
40 emeletes toronyház épülhet Budapesten
Forrás: euractiv.hu