A Központi Statisztikai Hivatal jelentése szerint az ipari termelés volumene júniusban az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,4 százalékkal csökkent, miután az ipari export és a belföldi értékesítés egyaránt visszaesett . A termelés az év első hat hónapjában 8,1 százalékkal múlta felül az előző év azonos időszakát. Részletek>>
Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője szerint aggasztó jel, hogy a feldolgozóipar termelése 2,1 százalékkal, s emellett az exportértékesítés 1,2 százalékkal csökkent tavaly hoz képest. Elképzelhetőnek tartja az elemző, hogy a korábbi hónapok kétszámjegyű ütemben növekvő exportértékesítése részben a felhalmozott készletekből valósult meg. Az elemző azt is megjegyezte, hogy lefelé mutató kockázat mellett az ipari termelés növekedése az év hátralévő részében lassabb lesz, mint az első félévi 8,1 százalék, az év egészére 6,5 százalék várható.
Jobbágy Sándorhoz hasonlóan Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője is intő jelnek tartja, hogy a feldolgozóipar exportjának közel egynegyedét adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás exportvolumene nagymértékben, 26 százalékkal visszaesett. Ennek hátterében az Esztergomban működő Nokia és a Székesfehérváron illetve Tatabányán működő szórakoztató elektronikái cikkeket gyártó cégek kivitelének visszaesése állhat.
Mindkét elemző felhívta a figyelmet arra, hogy miközben a ipar értékesítése a belső piacra továbbra is zsugorodik - tavaly október óta ez a jellemző -, és lassul az exportértékesítés, márpedig ennek jelei egyre erősebbek, akkor az év égészében csak 4,8-6,5 százalékos ipari termelési adat várható.
Török Zoltán júliusban és augusztusban még 4-5 százalékos ipari termelési adatra számít, de szeptembertől az év végéig már nulla körüli növekedés valószínű, így az év egészére 4,8 százalék lehet a növekedés. A Raiffeisen vezető elemzője megjegyezte azt is, hogy a 2011-re vonatkozó 2,5 százalékos GDP előrejelzését fenntartja a javuló mezőgazdasági teljesítmény miatt, a jövő évi GDP növekedést azonban 3 százalékról 1,5 százalékra csökkentette.
MTI