1p
Az ipari termelés volumene júniusban 1,4 százalékkal csökkent, ami a csökkenő külpiaci keresletnek köszönhető; már érezni lehet a globális lassulást
Az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva 2011 júniusában 1,4 százalékkal csökkent, munkanaphatástól megtisztítva 1,0 százalékkal nőtt. Az elemzői várakozásokat megerősítve a csökkenést az export okozta.

A Központi Statisztikai Hivatal jelentése alapján a termelés az év első hat hónapjában 8,1 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index júniusban 0,6 százalékkal csökkent.

Az ipar 2011. júniusi termelésének és exportértékesítésének alakulásában a csökkenő külpiaci kereslet, valamint a bázis- és a munkanaphatás egyaránt szerepet játszik. Tavaly júniusban a termelésben 15,7, az exportban 22,9 százalékos volumennövekedést mértünk. Az előző hónapokhoz hasonlóan a hazai eladások most sem érték el a bázisév szintjét.

Az ipari export 2011 első hat hónapjában 11,2 százalékkal emelkedett, ezzel szemben júniusban 0,6 százalékkal mérséklődött 2010 azonos időszakához viszonyítva. Az exportértékesítés közel felét a feldolgozóipar két alága adta. Az év hatodik hónapjában a feldolgozóipar több mint egynegyedét képviselő járműgyártás kivitele 7,8 százalékkal nőtt. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipar exportjának közel egynegyedét kitevő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene nagymértékben, 26 százalékkal visszaesett. (Idén ez már a harmadik hónap, amikor az utóbbi alág exportértékesítésében csökkenést regisztráltunk.)


Forrás: KSH/Privátbankár

Az ipar belföldi értékesítése az első félévben 4,4, júniusban 6,4 százalékkal csökkent 2010 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai 2011-ben először maradtak el az egy évvel korábbitól: júniusban 4,0 százalékkal mérséklődtek.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2011 júniusában a feldolgozóipar termelése 2,1 százalékkal csökkent, a csekély súlyú bányászaté 5,6 százalékkal bővült. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 2,3százalékkal nőtt, amihez kapacitásnövelő villamosenergia-ipari beruházások és felújítások is hozzájárultak.

Csökkenő feldolgozóipari termelés

2011 júniusában a feldolgozóipar tizenhárom alága közül nyolcban regisztráltunk termelésbővülést. A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés mintegy egyötödét adó járműgyártás volumene 4,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit – ez kizárólag a kivitel kedvezőbb alakulásának köszönhető, ugyanis a hazai eladások csökkentek.

A március–áprilisi adatokhoz hasonlóan visszaesés figyelhető meg a feldolgozóipari termelés közel egyhatodát képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában: az alág kibocsátása igen jelentősen, 24,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, ami elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti exportkereslet csökkenésének következménye.

A feldolgozóipari termelés több mint egytizedét kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 3,4 százalékkal mérséklődött, nagyrészt az értékesítés több mint kétharmadát kitevő hazai eladások visszaesése miatt. A magas bázis ellenére is jól teljesített a gyógyszergyártás: termelése 12,3 százalékkal emelkedett az előző év júniusához képest.

Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 13,2 százalékkal a villamos berendezés gyártása maradt el az egy évvel korábbitól. 2011 júniusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 8,2 százalékkal visszaesett 2010 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 8,4, az új belföldi rendelések 6,9 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány 18,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

2010 azonos időszakához képest az ipari termelés 2011 első hat hónapjában Magyarország minden régiójában nőtt. A legnagyobb mértékű volumenbővülés Észak-Magyarországon (14,8%), a legkisebb a Közép-Dunántúlon (3,7%) figyelhető meg.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG