1p
Továbbra is a világ legkockázatosabb adósai között van az euróövezeti tag Görögország, törlesztéskockázati szempontból ugyanakkor az idei év eddigi szakaszában a feltörekvő Európa a világ legjobban teljesítő térségei között volt - áll az egyik vezető londoni adatszolgáltató csoport kedden ismertetett negyedéves összesítésében.

A CMA DataVision idei első negyedévzáró elemzésében - amely a törlesztéskockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS), vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók árazása alapján listázza az egyes szuverén adósokat - a súlyos adósság- és államháztartási gondokkal küszködő Görögország változatlanul a világ tíz legkockázatosabb államadósának mezőnyében szerepel, a kilencedik helyen.

Görögország olyan adós országokkal osztozik a felső tízes törlesztéskockázati listán, mint Venezuela, Pakisztán, Ukrajna, Irak, vagy Egyiptom. A CMA keddi kimutatása szerint Görögország CDS-árazása az első negyedév utolsó londoni kereskedési napjának zárásában 335,9 bázispont volt, ami azt jelenti, hogy a szuverén törlesztéskockázatra biztosítást kínáló piaci szereplők minden 10 millió euró görög államadósság után évente csaknem 336 ezer euró biztosítási díjat kértek az irányadó ötéves futamidőre. A cég számítási modellje szerint az idei első negyedév végére kialakult görög CDS-árazás arra vall, hogy a londoni adósságpiac jelenleg 25,4 százalékos kumulatív valószínűséggel árazza Görögország mint szuverén adós nem fizetővé válását ötévi távlatban.
   
Ez sokkal rosszabb törlesztéskockázati megítélés, mint például Egyiptomé, amelynek 251,5 bázispontos negyedévzáró CDS-díjszabása 16,5 százalékos kumulatív törlesztésleállási valószínűség piaci árazásának felel meg ötévi futamidőre.
   
A kelet-európai EU-tagállamok közül Lettország a legkockázatosabb adós a CMA nyilvántartásában, 365,6 bázispontos március végi CDS-árazással. Lettország most már azonban egyedüliként szerepel a kelet-európai uniós tagországok közül a legkockázatosabb tízes listán, Litvánia és Románia ugyanis kikerült ebből a mezőnyből a legutóbbi összesítés óta.

A világ legbiztonságosabb szuverén adósa a CMA DataVision kedden Londonban kiadott negyedéves összesítése szerint Norvégia, amelynek CDS-árazása 17,3 bázisponton zárta az idei első három hónapot.
   
Épphogy bekerült ugyanakkor a legbiztonságosabb tízbe az Egyesült Államok, amely az előző hetedik helyéről süllyedt a mostani tizedikre. A CMA londoni elemzői az okok között említik az elfogadott egészségbiztosítási reformcsomagot, amely jelentős költségvetési kiadásokkal számol az egészségügyi ellátó rendszerben.
  
A CMA keddi londoni negyedéves értékelése szerint ugyanakkor az idei első három hónapban Kelet-Európa a világ legjobban teljesítő térségei között volt törlesztéskockázati szempontból. Észtország kockázati megítélése a legnagyobb mértékben javult az egész világon - CDS-díjszabása január eleje óta 95 bázisponttal 91 bázispontra csökkent -, de hasonló javulást mutatott Magyarország és a többi közép-kelet-európai EU-tagállam is.
  
Magyarország CDS-árazása az elemzéshez fűzött grafikus kimutatás szerint jelenleg 180 bázispont körül jár, jóllehet az év elején járt 250 bázispont felett is, tavaly tavasszal pedig 630 bázispontos csúcsokat ért el.

Nem tesznek jót a görögök a forintnak
Amerikaiaknál házalnak a görög államadóssággal
Athén nem enged a nyomásnak

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG