Irak szintjére süllyedt Görögország
A CMA DataVision idei első negyedévzáró elemzésében - amely a törlesztéskockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS), vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók árazása alapján listázza az egyes szuverén adósokat - a súlyos adósság- és államháztartási gondokkal küszködő Görögország változatlanul a világ tíz legkockázatosabb államadósának mezőnyében szerepel, a kilencedik helyen.
Görögország olyan adós országokkal osztozik a felső tízes törlesztéskockázati listán, mint Venezuela, Pakisztán, Ukrajna, Irak, vagy Egyiptom. A CMA keddi kimutatása szerint Görögország CDS-árazása az első negyedév utolsó londoni kereskedési napjának zárásában 335,9 bázispont volt, ami azt jelenti, hogy a szuverén törlesztéskockázatra biztosítást kínáló piaci szereplők minden 10 millió euró görög államadósság után évente csaknem 336 ezer euró biztosítási díjat kértek az irányadó ötéves futamidőre. A cég számítási modellje szerint az idei első negyedév végére kialakult görög CDS-árazás arra vall, hogy a londoni adósságpiac jelenleg 25,4 százalékos kumulatív valószínűséggel árazza Görögország mint szuverén adós nem fizetővé válását ötévi távlatban.
Ez sokkal rosszabb törlesztéskockázati megítélés, mint például Egyiptomé, amelynek 251,5 bázispontos negyedévzáró CDS-díjszabása 16,5 százalékos kumulatív törlesztésleállási valószínűség piaci árazásának felel meg ötévi futamidőre.
A kelet-európai EU-tagállamok közül Lettország a legkockázatosabb adós a CMA nyilvántartásában, 365,6 bázispontos március végi CDS-árazással. Lettország most már azonban egyedüliként szerepel a kelet-európai uniós tagországok közül a legkockázatosabb tízes listán, Litvánia és Románia ugyanis kikerült ebből a mezőnyből a legutóbbi összesítés óta.
A világ legbiztonságosabb szuverén adósa a CMA DataVision kedden Londonban kiadott negyedéves összesítése szerint Norvégia, amelynek CDS-árazása 17,3 bázisponton zárta az idei első három hónapot.
Épphogy bekerült ugyanakkor a legbiztonságosabb tízbe az Egyesült Államok, amely az előző hetedik helyéről süllyedt a mostani tizedikre. A CMA londoni elemzői az okok között említik az elfogadott egészségbiztosítási reformcsomagot, amely jelentős költségvetési kiadásokkal számol az egészségügyi ellátó rendszerben.
A CMA keddi londoni negyedéves értékelése szerint ugyanakkor az idei első három hónapban Kelet-Európa a világ legjobban teljesítő térségei között volt törlesztéskockázati szempontból. Észtország kockázati megítélése a legnagyobb mértékben javult az egész világon - CDS-díjszabása január eleje óta 95 bázisponttal 91 bázispontra csökkent -, de hasonló javulást mutatott Magyarország és a többi közép-kelet-európai EU-tagállam is.
Magyarország CDS-árazása az elemzéshez fűzött grafikus kimutatás szerint jelenleg 180 bázispont körül jár, jóllehet az év elején járt 250 bázispont felett is, tavaly tavasszal pedig 630 bázispontos csúcsokat ért el.
Nem tesznek jót a görögök a forintnak
Amerikaiaknál házalnak a görög államadóssággal
Athén nem enged a nyomásnak
MTI