A 9 éve alapított Diákhitel Központ Zrt., mely a nyár óta az MFB tulajdonába került ma köszöntötte 300 000-dik ügyfelét, egy pécsi egyetemista lányt. A Budapesten tartott sajtóeseményen a központ vezérigazgatója, Bugár Csaba elmondta, hogy a 2001-es indulás óta a Diákhitel népszerűsége töretlen. A legutóbbi kamatdöntő felülvizsgálat óta (ezt félévente tartják meg) pedig a valaha volt legalacsonyabb kamattal kínálják hitelüket, a 8,5%-os ráta a lakossági hitelezések kamatait figyelembe véve is igen jónak mondható.
9 év, 300 000 ügyfél
A 2010/11-es tanév első folyósításai október 15-éig megtörténtek, a központ közel 8,5 milliárd forintot utalt ki. A kért hitelösszeget a félév elején egy összegben is fel lehet venni, illetve havi utalásokat is lehet kérni - továbbra is az a tendencia, hogy a hallgatók 71%-a kéri egy összegben az igényelt hitelt. Az elmúlt tanévben a központ összesen 22,1 milliárd forintot utalt ki a hallgatóknak, a teljes kihelyezett hitelállomány így mára meghaladta a 206 milliárd forintot.
Debrecen, Pécs, Szeged
Lákovics Bettina a 300 000-dik ügyfél, Pécsen tanul, és egy összegben kapta meg az őszi félévre igényelt hitelösszegét - a Diákhitel Központ Zrt. egy ajándék laptoppal kedveskedett a szerencsés ügyfélnek. Lovas Attila üzleti vezérigazgató elmondta, hogy nem meglepetés, hogy a baranyai megyeszékhelyen regisztrálták a 300 000-dik ügyfelet, hiszen a hitelfelvevőket tekintve Pécs mindig is az "élmezőnyben" volt. A Pécsi Tudományegyetemen minden ötödik hallgató igényelt diákhitelt, ezzel Pécs a vidéki listavezető. A legtöbb hiteles továbbra is Budapesten van, a fővárosi diákok 38%-a ügyfele a központnak, ugyanakkor itt jóval több a felsőoktatási intézmény is.
A hitelt felvevők létszámát tekintve a tavalyi adatok alapján Pécs (5 807 fő) a második Debrecen (5 884) után, a dobogó harmadik fokán szintén egy nagy vidéki egyetemi várost találunk, Szegedet (5 569 fővel).
Az idei tanév elején az új ügyfelek száma valamivel kevesebb lett, mint tavaly, de az igényelt átlagos hitelösszeg nőtt - mondta el Lovas. Tavaly a havi 40 ezer forintos részletet az ügyfelek 41%-a választotta (ebben benne vannak azok is, akik havi és azok is, akik félévre előre egy összegben igényelték a hitelt), a 30 ezer forintos részletet negyedük igényelte, míg a maximális, 50 ezer forintos havi apanázst ötödük kérte. A központ ügyfeleinek mindösszesen 78%-a igényli a hitelt már az első félévben, a maradék később dönt úgy, hogy diákhitellel egészíti ki a büdzséjét.
Fegyelmezettek a hallgatók
A törlesztési fegyelem tekintetében a Diákhitel Központ továbbra is kiemelkedően jó számokat produkál. A tavalyi tanévben a törlesztésre kötelezettek csupán 3,1%-ának kellett felmondani a szerződését a magas hátralék (ez 6 havi be nem fizetett részletet jelent) miatt. Ezt a számot a Központ ráadásul úgy érte el, hogy ez a hitel fajta tulajdonképpen alanyi jogon jár, fedezetet nem kell hozzá felmutatni és nincs lejárati ideje sem. Ennek ellenére az előtörlesztők száma is kimondottan magas - hívta fel rá a figyelmet Bugár.
Lovas szerint azon túl, hogy a hitel hozzá segíti az egyetemistákat, hogy minél hamarabb és kiszámíthatóbb anyagi körülmények között szerezzenek diplomát, a diákhitelezés gyakorlata nagyban hozzátesz a pénzügyi kultúra fejlesztéséhez is. "Ezeket a diákokat sokkal nehezebb lesz különböző THM-értékekkel csőbe húzni, hiszen odafigyelnek arra, hogy mit és miért kell fizetniük a törlesztésnél" - mondta a vezérigazgató helyettes.
Egy állami forint sincs a források között
A diákhitelezéshez szükséges források nem terhelik a költségvetést. A szükséges pénzt a Diákhitel Központ a pénz- és tőkepiacról vonja be, az állami kezességvállalás miatt rendkívül kedvező áron. A hallgatói hitelrendszer önköltségi alapon működik, a Diákhitel Központ nem termelhet profitot, ugyanakkor a pénzügyi stabilitás érdekében veszteséget sem halmozhat fel. A finanszírozási háttér immár 4 pilléren nyugszik.
Az MFB és az uniós bank, az EIB hitelei mellett kötvények kibocsátásából származó pénzügyi hátteret nyár óta kereskedelmi bankok rulírozó hitelei is dagasztják. Bugár Csaba elmondta, hogy a két-hároméves lejáratú kötvényekből idén 22 milliárd folyt be, a teljes állomány így már 70 milliárd felett van. Az EIB-bel kötött újabb megállapodás útján pedig 60 milliárd forinthoz jutott a központ.
Privátbankár - Zsiborás Gergő