Számos közép-európai irodapiac átlag feletti bérlői piaci teljesítményt mutathat közép és hosszú távon - nemcsak közép- és kelet-európai szomszédjaikhoz, de több EU-15 ország piacához képest is - áll a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb, "Kockázat, hozam és valóság - a közép-kelet-európai irodapiac" című elemzésében.
A központi fekvésű irodaingatlanok esetében - olyan piacokon, mint Lengyelország, Magyarország és Csehország - megvan a potenciál, hogy relatíve alacsony kockázat mellett kiszámítható cash-flow-t generáljanak olyan árakon, amelyek jelentősen kedvezőbbek, mint egy évvel ezelőtt voltak, így jó lehetőséget jelentenek a befektetőknek, hogy be- vagy visszalépjenek ezekre a piacokra - állítja a CB Richard Ellis tanulmánya.
A közép- és kelet-európai irodapiacot jellemző negatív megítélés és az a széles körben elterjedt nézet, hogy a régió ingatlanpiacai kockázat szempontjából hasonlóak, egyaránt hozzájárult a 2009 jelentősen alacsony befektetési forgalmához. Az ilyen nézetek igaznak bizonyultak a régió egyes piacain, míg néhány ország méltánytalanul esett ilyen megítélés alá.
Noha a közép- és kelet-európai gazdaságok még nem kerültek ki a gödörből, a mai előrejelzések pozitívabbak 2010-re és 2011-re nézve. Jos Tromp, a CBRE közép- és kelet-európai kutatási vezetője így fogalmazott: "Mindegyik régiós gazdaságot érintette a válság, de a következmények különbözőek: Lengyelország esetében például még mindig pozitív gazdasági növekedést prognosztizálnak 2009-re, ami nagyon kevés európai országra mondható el. Ráadásul a kilábalás kilátásai általában jobbak a régióban, mint a nyugat-európai országokban. Az IMF előrejelzése szerint 2010-ben a gazdasági növekedés Szlovákia esetében 3,7 százalékos, Lengyelországnál 2,2 százalékos lehet, ami jelentősen felülmúlja az EU-15 0,3 százalékos növekedési szintjét. Magyarország gazdaságáról sok elemző azt tartja, hogy a megfelelő lépéseket teszi a középtávon fenntartható stabil növekedés irányába. Ez kedvező hatással lehet a régió irodapiacára: a munkanélküliség emelkedése és a bérleti díjak csökkenése megállhat."
A befektetők vonzó befektetési lehetőségeket találhatnak Közép- és Kelet-Európában. Ennek egyik oka, hogy a régió gazdasági növekedése 2010-11-ben magasabb lehet, mint Nyugat-Európában, ami jótékony hatással lesz az irodapiacokra. Emellett egy gyors növekedési időszak után a közép- és kelet-európai irodapiacok fenntarthatóbb növekedési mintát követnek. A kulcspiacokon, mint Varsó, Budapest és Prága ma alacsony a tervezett projekteknek a meglevő irodaállományhoz viszonyított aránya, ami miatt középtávon a kihasználatlanság nem emelkedik tovább. Mindemellett a tavaly bekövetkezett hozamemelkedés miatt újra van kockázati felár, ami azt jelenti, hogy a mostani hozamok tükrözik a valós kockázati különbséget.
"A befektetők Magyarországba vetett hite javult az elmúlt hónapok során" - magyarázta Tim O´Sullivan a CBRE budapesti befektetési vezetője. "A befektetői bizalom a magyar pénzügyi piacokba is visszatérni létszik, amely lassan az ingatlanpiacon is érezteti a hatását. A befektetők egyre nagyobb érdeklődéssel fordulnak az ingatlanok iránt, és a 2010-ben a hangulat javulásával a forgalom is növekedhet."
Európai ingatlan: 5 milliárddal frissült a piac
Vége a recessziónak, csak még nem érezzük?
A javulás ellenére is siralmas az ingatlanhelyzet
Csak csordogál a pénz az ingatlanpiacra
Leállnak az irodaépítésekkel
Privátbankár