Az ír kormány részéről most először hangzott el hivatalosan, hogy az országnak külső pénzügyi támogatásra van szüksége, jóllehet ezt a nemzetközi elemzői közösség jó ideje tényként kezeli.
Nem hivatalos értesülések szerint az EU is komoly nyomást fejtett ki Dublinra a támogatás igénybevétele végett, tekintettel az ír pénzügyi válság okozta "járványveszélyre". Ennek hatásai máris érződnek, ugyanis alaposan megugrottak a költségvetési és adóssággondokkal küszködő többi perifériális euróövezeti tagállam kötvényhozamai is.
Brian Cowen kormányfő Brian Lenihan pénzügyminiszterrel közösen tartott vasárnap esti dublini sajtóértekezletén kijelentette: az ír kormány este eljuttatta az uniós hatóságoknak a külső pénzügyi segítségre vonatkozó kérést, és az EU-hatóságok ezt elfogadták. Cowen szerint ezután hivatalos tárgyalások kezdődnek a pénzügyi segítség kereteiről.
Megállapodtak az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei vasárnap este abban, hogy Írország támogatást kap az euróövezeti pénzügyi mentőmechanizmus révén. Leszögezték, hogy az uniós hozzájárulás révén megőrizhető az euróövezet stabilitása. Didier Reynders, a soros EU-elnök Belgium pénzügyminisztere annyit árult el: a csomag nagysága kevesebb lesz 100 milliárd eurónál. |
Cowen szerint a megállapodás részét képezi majd egy alap létrehozása az ír bankrendszer potenciális jövőbeni tőkeigényeinek finanszírozására. A kormányfő kijelentette: az ír bankok a jövőben "jóval kisebbek lesznek, mint eddig voltak, annak érdekében, hogy fokozatosan ismét meg tudjanak állni saját lábukon".
Az ír bankok már jó ideje csak nagy küszködések árán, vagy éppen sehogy nem férnek hozzá piaci finanszírozáshoz, és így szinte kizárólag az EKB és az ír jegybank likviditási támogatására számíthatnak, amely a legutóbbi adatok szerint eddig 130 milliárd, illetve 35 milliárd eurót tett ki.
Az amerikai pénzügyminisztérium vasárnap támogatásáról biztosította az ír bankszektor feltőkésítésére szánt rendkívüli IMF-EU pénzügyi segélyt. "Üdvözöljük Írországnak azt a szándékát, hogy az IMF-től és az EU-tól kérjen támogatást" - hangsúlyozta a washingtoni pénzügyi tárca közleménye. - "Továbbra is szorosan együttműködünk európai partnereinkkel és az IMF-fel a piaci stabilitás és a globális gazdasági fellendülés biztosítása érdekében". |
Az ír kormányfő a vasárnap esti dublini sajtótájékoztatón közölte, hogy részleteket a pénzügyi támogató csomag várható méretéről nem tud mondani, mert ez a most következő tárgyalásokon dől el.
A The Sunday Times című vezető vasárnapi brit lap 120 milliárd euróig terjedő ír pénzügyi mentőcsomag lehetőségéről írt üzleti mellékletében, vagyis ennek alapján az Írországnak nyújtandó pénzügyi támogatási csomag értéke meghaladná a Görögországnak összeállított, három évre szóló, 110 milliárd eurós csomagét.
Brian Lenihan ír pénzügyminiszter azonban az RTÉ ír közszolgálati rádiónak vasárnap kijelentette, hogy az Írország által kért pénzügyi támogatás összege "nem lesz három számjegyű".
MTI