A helyi idő szerint kedden közzétett dokumentumot Michael Bloomberg, New York polgármestere rendelte meg, hogy fölmérje, hogyan halad a nagyváros azon célkitűzés megvalósításával, amely szerint 2030-ig 30 százalékkal csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Így néz ki egy metróhálózat |
Mint arra a dokumentum összeállítói rámutattak, tekintve, hogy New Yorknak 8,2 millió lakosa van, vagyis a keleti parti nagyvárosban él a 300 milliós amerikai összlakosság csaknem három százaléka, a metropolisz gázkibocsátása csekélynek mondható (harmada az egy főre vetített átlagos amerikai károsanyag-emissziónak). A hozzáértők ezt a New York-i tömegközlekedés népszerűségének tudják be. A New Yorkban mért gázok 80 százalékát egyébként a - nagy mennyiségű áramot, földgázt, fűtőolajat és gőzt fogyasztó - több százezernyi épület termeli.
A tanulmány készítői azt is megállapították: noha a város törekszik minél több környezetbarát megoldás bevezetésére - például alternatív üzemanyaggal működő járműveket, energiatakarékos közlekedési lámpákat alkalmaz -, s ezzel az utóbbi néhány évben sikerült szinten tartania a kibocsátási értékeket, azok így is nyolc százalékkal nőttek 1995 és 2005 között.
Veszélyben a világ leggyönyörűbb helyei - képek
Mit hoz a klímaváltozás? Jót-rosszat egyaránt
Klíma-front: csatát vesztett a Bush-vonal
MTI