A Jászai Mari téren folyamatosak a bekiabálások, így például hallható a "Büdös kommunisták!" és a "Mocskos zsidók" skandálás.
Az ellentüntetésen, a Hollán Ernő utcában Radnóti Miklós Nem tudhatom című versét hallgatják az egybegyűltek, köztük Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Gerhard Schröder volt német kancellár.
A "Nem kérünk a nácikból!" traszparens megjelenését nagy taps fogadta. A résztvevők megtöltik a Hollán Ernő utcát a Katona József utca és a Raoul Wallenberg utca közötti szakaszon. A Hollán Ernő utcában felállított kordon belső oldalán rendőrök, a külsőn pedig a Magyar Gárda tagjai állnak sorfalat.
A két tüntető csoportot egy "demilitarizált", kordonokkal elzárt rész választotta el egymástól.
"Én, mint német, tudom, hogy mit beszélek" - Gerhard Schröder is beszélt
"Tisztesség kérdése" volt számára, hogy részt vegyen ezen a demonstráción, miután Gyurcsány Ferenc - akit barátjának nevezett - elmondta neki, miért szerveződött ez a tüntetés - fogalmazott Gerhard Schröder.
"Sokan vagyunk, de egyre több olyan emberre van szükség, aki megvédi az erőszak áldozatait" - folytatta a szociáldemokrata exkancellár, majd felhívta a figyelmet arra: Európában túlságosan sokszor fordult már elő, hogy szélsőjobboldaliak háborúba vittek országokat, földrészeket.
"megvédjük a szabadságot a szélsőségesek erőszakától"
Azért van szükség ilyen tüntetésekre, hogy - fejezte be nagy tetszéssel fogadott rövid beszédét Gerhard Schröder, aki ezután gépkocsival elindult a Ferihegyi repülőtérre.
Gyurcsány: "Az a dolgom, hogy itt legyek"
Az a dolgom, hogy itt legyek, és mindenkit arra hívjak fel, hogy itt legyen - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az antifasiszta tüntetésen résztvevők gyűrűjében.
A kormányfő a tüntetők között beszélve hangsúlyozta: ez egyrészt az ő személyes ügye állampolgárként, másrészt miniszterelnökként a köztársaságot is képviseli jelenlétével.
Úgy fogalmazott: ez nem egyszerűen egy magánemberként tett gesztus, hanem azt akarja, hogy az emberek tudják, melyik oldalon áll. Gyurcsány Ferenc kitért arra, a baloldal és a konzervatívok az antifasizmus ügyében közös platformon vannak.
Kell hogy legyen az országnak közös talapzata, amelybe az antifasizmus kérdése is beletartozik - tette hozzá.
A kormányfő kérdésre válaszolva elmondta: Gerhard Schröder volt német kancellár saját maga döntött úgy, hogy részt vesz a rendezvényen. Gyurcsány Ferenc véleménye szerint ez nemcsak a magyaroknak fontos, hanem az európai demokratikus közösségnek és Németországnak is.
Tomcat: "Ez a tüntetés véget ért, kezdődik a következő" - irány a Kossuth tér
Az antifasiszta tüntetés végén mintegy tízen nagy papírlapokat tartottak fel "Helló, kuruc.info" felirattal, alatta a saját nevük, telefonszámuk, alul pedig a béke szó volt olvasható.
A távozó Gyurcsány Ferenc miniszterelnök arcába közvetlen közelről belekiabálta valaki: "Hazaáruló, fasiszta!". A testőrök megragadták a férfit és eltávolították a kormányfő közeléből.
A szélsőségesek 17 óra körül elindultak a Jászai Mari tér felé.
A Kossuth tér felé tartanak a szélsőjobboldali tüntetők a budapesti Hollán Ernő utcából - erre lehet következtetni az általuk skandált felkiáltásokból: "Kossuth tér visszatér!", "A Kossuth térre kell menni!".
A tüntetők mintegy négyszázan lehetnek, nagy csoportjuk délután negyed öt után indult meg a körút felé. Néhányukat egy bérház ablakából valamilyen folyadékkal leöntötték - jelentették az MTI tudósítói a helyszínről.
Polgár Tamás, a szélsőjobboldali megmozdulás főszervezője korábban, miután visszatért a Hollán Ernő utcai jegyirodából, megafonon bejelentette, hogy "ez a tüntetés véget ért, kezdődik a következő".
Az antifasiszta demonstráció résztvevői, akik még a helyszínen maradtak, néma tömegként állnak szemben a még ott tartózkodó szélsőjobboldali tüntetőkkel.
Mintegy száz rohamrendőr sorokozott fel gázálarccal, teljes felszereléssel a Parlament főbejárata előtt - jelentették az MTI tudósítói a helyszínről.
Folyamatosan érkeznek további rohamrendőrök mikrobusszal és teherautóval. A tüntetők háromszázan-négyszázan lehetnek.
MTI