1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A tavalyi utolsó hónapok meredek javulását követő negatív korrekció után márciusban, újabb meredek emelkedéssel ismét felülsúlyozottá váltak a forintkonstrukciók
A tavalyi utolsó hónapok meredek javulását követő negatív korrekció után márciusban, újabb meredek emelkedéssel - december óta először - ismét felülsúlyozottá váltak a forintkonstrukciók a feltörekvő piacokon aktív globális befektetési alapok portfolióiban, áll az egyik vezető londoni befektetési ház pénteken kiadott márciusi felmérésében.

A JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató, amely a vizsgálatba bevont befektetési alapok adataiból havi indexet közöl a feltörekvő piacok valuta- és kamatkonstrukcióiban meglévő befektetői pozíciók változásáról, ezúttal 194 - összesen 342 milliárd dollárnyi befektetői tőkét kezelő - feltörekvő piaci alap adatait összegezte.

Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás
A Londonban kiadott márciusi jelentés szerint az alapok portfolióiban tartott forintpiaci befektetések átlagos súlyozottsági indexe ebben a hónapban óriási mértékben, 0,7 ponttal emelkedett a múlt havi, alulsúlyozottságot jelző mínusz 0,2-ről, és ezzel visszalendült a túlsúlyozottságot mutató pozitív tartományba. Januárban mínusz 0,1 volt a forintkonstrukciók átlagos súlyozottsági indexe az akkor kérdezett befektetési alapok válaszai alapján.

A tavalyi utolsó hónapban plusz 0,3-re, vagyis hosszú idő óta először túlsúlyozottságot jelző szintre emelkedett a JP Morgan forintpiaci indexe a tavaly novemberi mínusz 0,5, az októberi mínusz 1, a szeptemberi mínusz 2,2, az augusztusi és júliusi mínusz 2,5, a júniusi mínusz 2,9, a májusi, az áprilisi és a márciusi mínusz 2,4, a februári mínusz 2,3 és a tavaly januári mínusz 2,2 után a plusz 10 és mínusz 10 közötti indexskálán.
A márciusban ismét túlsúlyozottságot jelző index azt jelenti, hogy a tavaly júniusi mélypontról mostanra rendkívüli mértékben, 3,4 ponttal javult a forintbefektetési eszközök súlyozottsági indexe. A 2006. júniusi forint-alulsúlyozottsági index - mínusz 2,9 - az eddigi legalacsonyabb volt Magyarország esetében a JP Morgan hasonló felméréseinek kezdete óta; ezt a ház az akkori felmérésben azzal magyarázta, hogy a piac először csalódással fogadta a kormány költségvetési intézkedési csomagját.

A kezdeti csalódottság egyik legmarkánsabb jele volt, hogy a Standard & Poor"s, a világ legnagyobb hitelminősítője tavaly júniusban, már a költségvetési egyensúlyi program ismertetése után rontotta az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a már csak közepes befektetői, spekulatív elemeket is tartalmazó "BBB plusz"-ra a szuverén magyar devizaadós-kockázati osztályzatot, azzal az indokkal, hogy a cég szerint a közfinanszírozás állapotában megismert romlás nagyobb mértékű, mint amennyit a csomag javíthat rajta. Az S&P ráadásul a rontott osztályzaton is fennhagyta a további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást.

Ezt azonban karácsony előtt visszajavította stabilra, vagyis levette a magyar szuverén adósosztályzat leminősítését a napirendről, azzal az indokkal, hogy a kiigazítási program időközben megismert részletei, valamint a "figyelemreméltó" konszolidációs menetrend végrehajtása iránt mutatott kormányzati elkötelezettség alapján jó eséllyel "legalább a következő két évben" teljesülnek a költségvetési célok.

Az utóbbi hónapokban más nagy londoni elemző házak is rendre derűlátó - az esetek zömében a magyar kormány várakozásainál is optimistább - előrejelzéseket adtak ki a magyar költségvetési kilátásokról.
A feltörekvő piaci súlyozottsági pozíciók havi változásáról pénteken közölt márciusi jelentésben a JP Morgan azt írta: márciusban a forintbefektetések pozicionálása a hosszú pozíciók felé tolódott el a portfoliókban a rövid konstrukciókról, miután a szlovák árfolyamsáv középparitásának eltolása erős irányba spekulációkat indított el a forint ingadozási sávjának esetleges módosításával kapcsolatban is.

Az elemzés szerint ház mindazonáltal fenntartja azt a nézetét, hogy a forintsáv eltörlése, jóllehet "gazdaságilag lenne értelme", valószínűtlen a következő hat hónapban. A JP Morgan ugyanakkor nem zárja ki a sáv módosítását az azután következő fél-egy éves időszakban, amikor a költségvetési reformok hatásai már egyértelműbben látszanak, áll a pénteki londoni jelentésben.

Az elemzés szerint a forintnak jó eséllyel a csökkenő magyar folyómérleg-hiány is jót fog tenni, ami valószínűsíti, hogy a piac a 245 forint alatti tartományba fogja nyomni az euróárfolyamot.
A forintsáv eltörlésének lehetőségét a szlovák árfolyamsáv eltolásának összefüggésében más nagy londoni házak is elemezték, egyöntetűen arra a következtetésre jutva, hogy rövid távon ilyen döntés nem várható. A Goldman Sachs hét eleji londoni kommentárja szerint - jóllehet gazdasági szempontból e ház látná értelmét a forintsáv megszüntetésének - továbbra sem valószínű, hogy a magyar hatóságok piaci nyomás hatására döntenének az ingadozási sáv eltörléséről; ehelyett az várható, hogy az MNB kamatcsökkentéssel és erős intervencióval védi meg a sávot.

A JP Morgan az alapkezelőket a feltörekvő piaci befektetési eszközök súlyozását kimutató havi felméréseiben arról kérdezi, hogy milyen mértékben tartják portfoliójukban túl- vagy alulsúlyozott pozícióban a feltörekvő térség valuta- és kamattermék-piaci konstrukcióit. A válaszokat - az alapkezelők tényleges feltörekvő piaci befektetéseivel súlyozva - plusz 10-től (jelentősen túlsúlyozott) mínusz 10-ig (jelentősen alulsúlyozott) terjedő skálán dolgozzák fel.

Mibe fektessem a pénzem?
A márciusi felméréshez kapcsolódva a ház azt is megkérdezte, hogy a feltörekvő piacokon aktív befektetési alapok szerint a nem első osztályú (subprime) amerikai jelzáloghitel-piaci megingás hatásaitól el tudják-e szigetelni magukat a feltörekvő gazdaságok. A vélemények megoszlottak: az erre a kérdésre válaszoló 189 befektetési alap közül 88 - a kezelt befektetői vagyon összértéke alapján 45 százalék - vélte úgy, hogy a térség ki tudja védeni a subprime-piaci helyzet esetleges további romlásának tovagyűrűző hatásait; a többi ezzel ellentétes véleményen volt.

A márciusi JP Morgan-felméréshez fűzött másik külön kérdésre, amely azt tudakolta, hogy a feltörekvő piaci befektetési alapok milyen Fed-kamatot jósolnak az év végére, a válaszoló 333 alapkezelő egyharmada mondta azt, hogy a jelenlegi, 5,25 százalékos amerikai alapkamatot várja 2007 végén, másik egyharmaduk 5,00 százalékos Fed-kamatra számít. A válaszolók mindössze 8,8 százaléka számól azzal, hogy a Federal Reserve az idén kamatot emel.

Elemzők nem várnak kamatemelést
Lehallgatható széles-sávvita
Nincs napirenden az árfolyamsáv eltörlése
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG