A JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató, amely a vizsgálatba bevont befektetési alapok adataiból havi indexet közöl a feltörekvő piacok valuta- és kamatkonstrukcióiban meglévő befektetői pozíciók változásáról, ezúttal 194 - összesen 342 milliárd dollárnyi befektetői tőkét kezelő - feltörekvő piaci alap adatait összegezte.
Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás |
A tavalyi utolsó hónapban plusz 0,3-re, vagyis hosszú idő óta először túlsúlyozottságot jelző szintre emelkedett a JP Morgan forintpiaci indexe a tavaly novemberi mínusz 0,5, az októberi mínusz 1, a szeptemberi mínusz 2,2, az augusztusi és júliusi mínusz 2,5, a júniusi mínusz 2,9, a májusi, az áprilisi és a márciusi mínusz 2,4, a februári mínusz 2,3 és a tavaly januári mínusz 2,2 után a plusz 10 és mínusz 10 közötti indexskálán. |
A kezdeti csalódottság egyik legmarkánsabb jele volt, hogy a Standard & Poor"s, a világ legnagyobb hitelminősítője tavaly júniusban, már a költségvetési egyensúlyi program ismertetése után rontotta az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a már csak közepes befektetői, spekulatív elemeket is tartalmazó "BBB plusz"-ra a szuverén magyar devizaadós-kockázati osztályzatot, azzal az indokkal, hogy a cég szerint a közfinanszírozás állapotában megismert romlás nagyobb mértékű, mint amennyit a csomag javíthat rajta. Az S&P ráadásul a rontott osztályzaton is fennhagyta a további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást.
Ezt azonban karácsony előtt visszajavította stabilra, vagyis levette a magyar szuverén adósosztályzat leminősítését a napirendről, azzal az indokkal, hogy a kiigazítási program időközben megismert részletei, valamint a "figyelemreméltó" konszolidációs menetrend végrehajtása iránt mutatott kormányzati elkötelezettség alapján jó eséllyel "legalább a következő két évben" teljesülnek a költségvetési célok.
Az utóbbi hónapokban más nagy londoni elemző házak is rendre derűlátó - az esetek zömében a magyar kormány várakozásainál is optimistább - előrejelzéseket adtak ki a magyar költségvetési kilátásokról. |
Az elemzés szerint ház mindazonáltal fenntartja azt a nézetét, hogy a forintsáv eltörlése, jóllehet "gazdaságilag lenne értelme", valószínűtlen a következő hat hónapban. A JP Morgan ugyanakkor nem zárja ki a sáv módosítását az azután következő fél-egy éves időszakban, amikor a költségvetési reformok hatásai már egyértelműbben látszanak, áll a pénteki londoni jelentésben.
Az elemzés szerint a forintnak jó eséllyel a csökkenő magyar folyómérleg-hiány is jót fog tenni, ami valószínűsíti, hogy a piac a 245 forint alatti tartományba fogja nyomni az euróárfolyamot. |
A JP Morgan az alapkezelőket a feltörekvő piaci befektetési eszközök súlyozását kimutató havi felméréseiben arról kérdezi, hogy milyen mértékben tartják portfoliójukban túl- vagy alulsúlyozott pozícióban a feltörekvő térség valuta- és kamattermék-piaci konstrukcióit. A válaszokat - az alapkezelők tényleges feltörekvő piaci befektetéseivel súlyozva - plusz 10-től (jelentősen túlsúlyozott) mínusz 10-ig (jelentősen alulsúlyozott) terjedő skálán dolgozzák fel.
Mibe fektessem a pénzem? |
A márciusi JP Morgan-felméréshez fűzött másik külön kérdésre, amely azt tudakolta, hogy a feltörekvő piaci befektetési alapok milyen Fed-kamatot jósolnak az év végére, a válaszoló 333 alapkezelő egyharmada mondta azt, hogy a jelenlegi, 5,25 százalékos amerikai alapkamatot várja 2007 végén, másik egyharmaduk 5,00 százalékos Fed-kamatra számít. A válaszolók mindössze 8,8 százaléka számól azzal, hogy a Federal Reserve az idén kamatot emel.
Elemzők nem várnak kamatemelést
Lehallgatható széles-sávvita
Nincs napirenden az árfolyamsáv eltörlése