Az orosz állami ellenőrzésű monopólium szóvivője közölte, hogy "semmire sem vezetett" az újabb tárgyalás Uladzimir Szemaska fehérorosz miniszterelnök-helyettes és Alekszej Miller Gazprom-vezérigazgató között. Igaz, Szergej Kuprijanov úgy vélte, hogy még van mód a megegyezésre a jelenlegi szállítási megállapodás újévi lejártáig.
Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese és exportegységének vezére jelezte, hogy az orosz monopólium, amely már ezer köbméterenként 200 dolláros gázárat igényelt Fehéroszországtól 2007-re az eddigi nem egészen 47 helyett, hajlandó 105 dollárra leengedni követelését.
Ebből Fehéroroszországnak jövőre csak 75 dollárt kellene ténylegesen kifizetnie az orosz gáz ezer köbméteréért, míg a fennmaradó részt a Beltransgaz fehérorosz elosztócég részvényeivel törleszthetné. A Gazprom elfogadja a Beltransgaz önértékelését is, amely szerint 5 milliárd dollárt ér. A Fehéroroszországnak szabott gázárak 2011-ben emelkednének az európai színvonalra, négyéves "kiváltságos" időszak után. A Gazprom a fehéroroszorszáig vezetékeket üzemeltető Beltransgaz felét akarja megszerezni egy közös vállalat keretében.
Orosz médiajelentések szerint a Gazprom megfelelő mennyiségű gázt tartalékolt németországi, ausztriai és balti tárolókban, hogy elláthassa Lengyelországot és Litvániát, amelyek elsőként sínylenék meg Fehéroroszország lekapcsolását. Emellett Lengyelországba Ukrajnán át is jut némi orosz gáz, s Lengyelország tartalékai két hónapig kitartanak, míg Fehéroroszország tartalékai legfeljebb egy hónapra elegendőek - jegyezték meg moszkvai elemzők. |
Magyarország gázimportja szinte teljes egészében Ukrajnán át halad. Magyarországra egyáltalán nem hatott ki, amikor a Gazprom 2004 februárjában rövid időre elzárta a fehéroroszországi gázcsapot.
A Gazprom hétfőn első ízben utalt félreérthetetlenül Fehéroroszország újévi "lekapcsolásának" lehetőségére, azzal vádolva a jelenlegi árhoz ragaszkodó minszki vezetőséget, hogy felelőtlen viselkedésével veszélyezteti hazája energiaellátását. Fehéroroszország évente 21 milliárd köbméter gázt importál saját fogyasztására, s csaknem 45 milliárd köbméter gáz áramlik rajta keresztül Európába.
Megindulhat a harc a türkmén gázért
Bulgáriában fokozatosan emeli az árat a Gazprom
A Gazpromé lesz az E.ON magyar üzletrésze?
Gáz: otthon is befűtenek az oroszok