1p
Összesen 250 milliárd font értékű, részleges államosítást is tartalmazó bankmentő programot jelentett be szerdán, még piacnyitás előtt a brit kormány és a jegybank. A csomag legfontosabb pontjai között van az állami garanciavállalás a bankközi piacon forgalmazott likviditásra.
Összesen 250 milliárd font értékű, részleges államosítást is tartalmazó bankmentő programot jelentett be szerdán, még piacnyitás előtt a brit kormány és a jegybank. A csomag legfontosabb pontjai között van az állami garanciavállalás a bankközi piacon forgalmazott likviditásra.

A napok óta várt intézkedések alapján a legnagyobb brit bankok és lakástakarék-szövetkezetek összesen 50 milliárd font (15 ezer milliárd forint) költségvetési tőkeforráshoz juthatnak; ennek fejében az állam elsőbbségi részvényeket kap. A Bank of England ezt legalább 200 milliárd font, rövid távú likviditásnövelő hitelfinanszírozással egészíti ki.

A tőkejuttatás első 25 milliárd fontját nyolc nagybank és lakástakarék-szövetkezet - az Abbey, a Barclays, az HBOS, az HSBC, a Lloyds TSB, a Nationwide, a Royal Bank of Scotland és a Standard Chartered - jegyezhette le. A második 25 milliárd fontra a többi bank jelentkezhet.

Mindemellett, az intézkedések egyik kulcselemeként, bizonyos díj fejében a költségvetés három évig érvényes garanciát vállal a bankközi - nagybani - likviditáspiacon nyújtott hitelfinanszírozásokra, vagyis a bankok állami garanciával folyósíthatnak egymásnak rövid távú finanszírozásokat.

A lakossági szférára is átterjedt hitelválság egyik fő oka, hogy a bankok egymásról sem tudják, mennyi nem teljesítő
- jórészt jelzálogalapú - követelést tartalmaznak pénzpiaci portfólióik, ezért jó ideje óvakodnak az egymás közti rövid lejáratú hitelezéstől, ami rekord szintekre tornászta fel a bankközi kamatokat (LIBOR), drágítva minden más hitelügyletet is.

A kölcsönök egekbe szökő nagybani ára - de főleg szinte teljes elapadása - már a kiskereskedelmi hitelpiacot is komolyan sújtja; a Bank of England legutóbbi kimutatása szerint az augusztusban folyósított lakossági ingatlanhitelek értéke az előző hónapban kihelyezett összeg 5 százaléka volt Nagy-Britanniában.     

Ön szerint ebben a válságos időszakban meddig süllyedhet a budapesti tőzsde indexe?
Szavazzon, itt!
A kedden bejelentett rendkívüli brit jegybanki és kormányintézkedés előzményeként több brit nagybank részvényárfolyama gyakorlatilag összeomlott a londoni értéktőzsdén. A Royal Bank of Scotland a keddi zárásra 39,23 százalékot zuhant, az előző napi 20 százalékos árfolyamveszteség után. A részvény most több mint 80 százalékkal olcsóbb, mint tavaly október elején.

Ennél is többet, 41,54 százalékot vesztett piaci értékéből kedden a megrendült helyzetű HBOS jelzálogkölcsönző, amelynek átvételéről a Lloyds TSB tárgyal hetek óta, a tranzakció sorsáról azonban egy ideje semmi nem tudható.

A londoni tőzsde keddi nyitásában - jóllehet az irányadó FTSE-100-as árfolyammutató az első percekben, főleg a meredek ázsiai veszteségek első reakciójaként még 2,5 százalékos mínuszban volt - a nagybankok részvényei már jelentős nyereségekben jártak. Az enyhülés azonban nem tartott soká: az első óra vége felé a fő mutató vesztesége már meghaladta a 3,9 százalékot.

Tovább fokozta a piaci idegességet, hogy az egyik izlandi nagybank brit érdekeltsége keddtől leállította a betétek kifizetését és új betétek felvételét, miután az anyavállalatot az izlandi kormány csődgondnokság alá helyezte. Ez az első eset a banki válság terjedése óta, hogy brit lakossági betétesek nem jutnak hozzá megtakarításaikhoz.

A brit kormány a korábbi 35 ezer fontról épp most emelte 50 ezer fontra (15 millió forintra), illetve társszámlák esetén 100 ezer fontra az államilag garantált bankbetétek összegét. A hatósági várakozások szerint valószínűtlen, hogy az izlandi bankérdekeltség, az Icesave brit betéteseit veszteség éri, de a fizetésképtelenség kimondása esetén az ügyfeleknek külön kell kérelmezniük a kártalanítást.


Lépést vált a Fed

Ben Bernanke Fed-elnök kedden jelezte: a szövetségi tartalékbank-rendszer felülvizsgálja eddigi monetáris politikáját és kész a kamatcsökkentésre a történelmi léptékű pénzügyi válság elhárítására.

Londoni értékforgalmazók szerint a nyugat-európai részvénypiacok szerdán meredek pályán követik - lefelé - a Wall Street keddi és az ázsiai piacok szerda hajnali iránymutatását.
A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 122 pont körüli veszteséggel nyithat, a frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 118 pont körüli visszaeséssel kezdhet.
A New York-i tőzsdemutatók határidős jegyzései közül a New York-i értéktőzsde fő mutatójáé, a Dow Jones ipari átlagé szerda reggelre 2,16 százalékkal 9332 pontra csökkent, a Nasdaq összetett mutatójáé 2,00 százalékkal 1309,75 pontra süllyedt, az S&P 500-asé 2,27 százalékkal 983,00 pontra fogyatkozott.
Bernanke az amerikai közgazdászszövetség ülésén borúlátó képet festett a gazdaság jövőjéről. Kijelentette, hogy a legfrissebb adatok és pénzügyi fejlemények nyomán rosszabbodtak a növekedési kilátások, a gazdasági helyzet romlását fokozó tényezők erősödtek fel. Elmondta, hogy "az infláció alakulása továbbra is bizonytalan", jóllehet az olaj- és egyéb cikkek árának csökkenése némileg enyhített a helyzeten.

"Mindezen fejlemények fényében a Federal Reserve arra fog kényszerülni, hogy felülvizsgálja jelenlegi politikájának ésszerűségét" - közölte a Fed elnöke.

A vezető jelezte, hogy a Fed esetleg már október 29. előtt kamatot fog csökkenteni. Ez éles váltás ahhoz a politikához képest, amelyet ő és több Fed-vezető eddig vallott, hogy tudniillik az alacsonyabb kamatszintnek nem lehet érdemi ösztönző hatása a gazdaság működésére a befagyott hitelpiac mellett.

Bernanke várakozása szerint az amerikai gazdaság nyomott növekedési ütemet fog produkálni az év hátralevő részében és még jövőre is. "A pénzügyi válság valószínűleg kiterjeszti a gyenge időszakot és felerősíti a növekedést hátráltató kockázatokat" - fogalmazott.

Biztosított ugyanakkor arról, hogy a jegybank szerepét betöltő Fed "minden rendelkezésére álló eszközt felhasznál a piac működésének és likviditásának javítására".

A Fed elnöke hangsúlyozta, hogy a kongresszus által elfogadott és George Bush elnök által aláírt 700 milliárd dolláros gazdasági stabilizációs törvény olyan új eszközöket ad a pénzügyminisztérium kezébe, amelyekkel helyre lehet állítani a befektetői bizalmat és csillapítani a bankválságnak a gazdaságra gyakorolt kedvezőtlen hatását. Mint kifejtette, a rossz, jelzálog alapú hiteltermékek rugalmas felvásárlásával megerősíthetők a pénzintézetek, a hitelek újra áramolni fognak, ami serkenteni fogja a gazdasági növekedést. Hozzátette, a program végrehajtása során körültekintően járnak el az adófizetők védelme érdekében.


Trichet: ne legyenek tabuk!


Jean-Claude Trichet, az EKB elnöke szerint Európában, és a nemzetközi gazdaság tényezői is úgy gondolják, abban létrejött az egyetértés, hogy sokkal jobb átláthatóságra van szükség, általában az intézményeknél, a pénzintézeteknél, a piacokon. Az egész pénzügyi rendszert felül kell vizsgálni a hitelválság nyomán, és a piacokat sokkal nagyobb mértékben áttekinthetőbbé kell tenni. Ne legyenek tabuk! - tette hozzá.

Trichet a franciaországi Evianban kedden egy nemzetközi fórumon beszélt és arra figyelmeztetett, hogy az Európai Központi Bank ugyan minden tőle telhetőt megtesz a megfelelő pénzpiaci likviditásért, de a bankok fizetőképességét nem tudja biztosítani, nem tudja a fizetési nehézségeiket megoldani. Ugyanakkor megjegyezte: világos, hogy megpróbáljuk kezelni az előttünk felbukkant problémákat és le majd le is vonjuk a tanulságokat a fejleményekből.


Bush: nemzetközi együttműködés kell

George W. Bush amerikai elnök a brit és olasz kormányfővel, valamint a francia elnökkel egyeztetett kedden a pénzügyi válságról, összehangolt lépéseket sürgetve annak megoldásához - közölte a Fehér Ház. Bush nyitott a globális gazdasági válsággal kapcsolatos nemzetközi csúcstalálkozó ötlete iránt, amelyet korábban a francia elnök javasolt - tájékoztatott Dana Perino szóvivő azután, hogy Bush beszélt Gordon Brown brit és Silvio Berlusconi olasz miniszterelnökkel, valamint Nicolas Sarkozy francia elnökkel.

Az amerikai elnök beszámolt az európai vezetőknek azokról a lépésekről, amelyeket Washington tesz, hangsúlyozva a nemzetközi együttműködés fontosságát.

A vezető ipari országok G7-es csoportjának pénzügyminiszterei a hét végén Washingtonban találkoznak a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank őszi közgyűlésén. A szóvivő úgy fogalmazott, Bush azért egyeztetett az európai vezetőkkel, mert "biztosítani szeretnénk, hogy mindenki ugyanazon az oldalon áll az eredményes találkozó érdekében".

Dana Perino a gazdasági kilátások kapcsán megjegyezte: "a következő negyedév nem ígérkezik valami fényesnek", az amerikaiak nem fognak sok befektetési lehetőséget keresni. A szóvivő azt is mondta, hogy Bush elnök megérti az amerikaiakat, akik a gyerekeik taníttatására vagy a nyugdíjas éveikre félretett megtakarításaik sorsa miatt aggódnak, akik a pénzügyi zavarok miatt az utóbbi hetekben félni kezdtek. A Fehér Ház elégedett azzal, ahogy az európai szövetségesek együttműködnek a pénzügyi válság leküzdése érdekében.


Félúton járunk a veszteségeknél

A tokiói értéktőzsde fő mutatója tovább zuhant, új ötéves mélypontra: a befektetők szinte menekülésszerűen igyekeztek szabadulni a legkülönfélébb részvényektől. A kis hozamú jen meredeken erősödött a bizonytalan dollárral és az euróval szemben.
A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója szerdán 952,58 pontos, azaz 9,38 százalékos veszteséggel 9203,32 ponton - új ötéves mélyponton - zárt, 39,88 százalékkal alacsonyabban az év véginél.
Az IMF szerint 1,4 ezer milliárd dollárral felérő globális veszteséget okozhat majd a jelenlegi hitelválság. A nemzetközi pénzügyi szervezet új féléves jelentésében adta közzé új veszteségbecslését, a korábbit 450 milliárd dollárral emelve meg. Megjegyzi, hogy az összeg nagyobb is lehet, mert a hitelek "minősége" romlik és a nem amerikai hitelekkel kapcsolatos veszteségleírások értéke is emelkedik. A veszteségeknél - az amerikai bankok - körülbelül félúton járhatnak.

Ezért az IMF, illetve monetáris és tőkepiaci részlegének vezetője azt javasolja, hogy a pénzvilág főszereplői és az illetékes hatóságok együttes vállalást tegyenek a jelenlegi hitelválság legyőzésére. Egy ilyen közös, "nyilvánosan tett "vállalással jót tennének a piacoknak. Ha nem tesznek ilyet, azzal viszont rosszat tesznek az egész globális gazdaságnak. A nemzetközi pénzpiacok feszültségei a gazdaság lassulását okozzák, visszatartják a fellendülést.

Az IMF a napokban kiadásra kerülő idei világgazdasági növekedési előrejelzését valószínűleg mérsékli - írja a Wall Street Journal.

Az IMF illetékese, Jaime Carauna egyébként védelmébe vette a 700 milliárd dolláros amerikai pénzügyi segélytervet, megjegyezve, hogy a pénzből szerinte részben közvetlenül kellene átadni bankoknak. Az IMF úgy látja, hogy a nagy nemzetközi bankoknak még 675 milliárd dollárnyi extra pénzre is szükségük lehet a jövőben hitelezésük szinten tartásához.


Hatalmas mínuszok a nyugdíjalapoknál

Az amerikai nyugdíjalapok 2 ezer milliárd dollárt vesztettek az utóbbi 15 hónapban - hangzott el a washingtoni kongresszusban egy meghallgatáson. Peter Orszag, a törvényhozás költségvetési hivatalának igazgatója azt jósolta: a hatalmas veszteségek miatt sok adófizető bizonyára elhalasztja a nagyobb vásárlásokat és tervezett nyugdíjba menetelüket is későbbre halasztják majd.

A képviselőházi meghallgatáson a meghívott szakértőkkel azt vizsgálták, milyen hatása van a nyugdíjprogramokra az amerikai ingatlan- és hitelpiaci válságnak, a pénzügyi zavaroknak. Felmérések szerint az amerikaiak több mint fele aggódik amiatt, hogy hosszabb ideig kell dolgoznia a nyugdíjmegtakarítások értékvesztése miatt.

Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron

Egy könyvelési trükk, és vége a válságnak?
Illúzió az összes mentőakció?
Intubálás nélkül megfullad a brit gazdaság
A kapzsiság miatt tart itt a világ
Bankbetétek: megtöbbszöröznék a védettséget

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG