Végy egy jókora adag cukrot, adj hozzá koffeint, taurint és más kimondhatatlan nevű serkentőket, színezd sok E-betűs anyaggal, ízesítsd aromával tutti-fruttisra, spricceld fel kellően bubisra és végül fejeld meg az egészet egy dózis vitaminnal! A cukrot édesítőszerrel is helyettesítheted!
Röviden így hangzik a serkentő hatással bíró energiaitalok csodareceptje, de hogy mégis mennyire nem egyszerű a fáradt menedzserek, a divathajhász tinik és a magukat kiütni szándékozók kedvére tenni, azt 13-as mintával dolgozó óriástesztünk is bizonyítja. A három nagy hipermarketben beszerzett termékek minőségben, összetételben, árban és kinézetben is igen széles skálán mozognak.
Az energiaitalok ősanyja egyébként a Red Bull, mely 1987-ben jelent meg a piacon. A nemzetközi piacokon sokan próbálták meglovagolni az ázsiai gyökerekkel rendelkező ital sikerét, igazi áttörést azonban senkinek nem sikerült elérnie. A szárnyakat adó Vörös Bika egyik jelképe a doboza. Ez még akkor is igaz, ha ma már - nem csak az energiaital-gyártók körében - általánosan elterjedt a hagyományos 330 ml-es helyett alkalmazott 250 ml-es vékony konzervforma.
Körbenéztünk, elszédültünk: elszálltak az árak
Tesztünk résztvevői között 10 ital volt 2,5 decis konzervbe rejtve, 1 db 3,33 decis konzervben, 1 db 0,25-ös üvegcsében, 1 db pedig 0,5 és 1,5 literes műanyag palackban volt elérhető. A sokszereplős hazai piacon a Red Bull mellé népszerűségében felnövő Bomba a doboz mellett azonban üveges kiszerelésben is kapható volt.
A mezőnyben egyébként - miként az említett két nagyágyúnál is - koffeinből decinként 32, taurinból 400 mg volt a jellemző adag. Ez egy 2,5 decis pohárnál 80 mg koffeint jelent. Összehasonlításként: egy csésze kávé 50-150 koffeint, egy pohár kóla 10-50, egy csésze tea pedig kb. 50 mg koffeint tartalmaz. A koffein vizeletserkentő hatásával kólás tesztünkben még viccelődtünk, ezúttal viszont alig bírtuk kivárni sorunkat a legkisebb helyiség bejáratánál.
Mind megvolt - tovább a képgalériára!
A taurin növeli a fizikai teljesítőképességet, általa csökken a vércukorszint, továbbá méregtelenítő és antioxidáns hatással is rendelkezik. Az anyagot a második világháború után a japán pilótáknak látásjavítási céllal adagolták, de elengedhetetlen a macskáknak is, hiszen e nélkül súlyos hiánybetegséggel küszködnének.
Az igazi érdekesség azonban a név eredete, hiszen a taurint kezdetben ökörepéből állították elő és innen származik a neve is, más vélemények ugyanakkor a fizikai teljesítőképességet növelő hatására vezetik vissza a bikára utaló elnevezést.
Giccs-parádé, vagy tuti ajándék?
A termékek döntő többségén feltüntetésre került a figyelmeztetés, miszerint az ital alkohollal együtt nem fogyasztható. Kissé ellentmondott ennek egyik kollégánk kijelentése, aki egy jobban sikerült ital ízlelése után - éppen WC-re menet - kijelentette, hogy abból már csak a vodka hiányzik. Tőle a Privátbankár ezúton hivatalosan elhatárolódik. A koffeintartalmú italokat egyébként azért lehet veszélyes alkohollal keverve fogyasztani, mivel mindkét anyag folyadékvesztést idézhet elő a testben, mely kiszáradáshoz vezethet.
Az energiaital magunkhoz vételét a gyártók ezen kívül jellemzően magas vérnyomásban szenvedőknek, szívbetegeknek, koffein érzékenyeknek, terhes és szoptatós anyáknak, valamint gyerekeknek nem ajánlják. Bár ezek közül tesztelőinknél egyik sem állt fenn (írásos nyilatkozatuk ügyvédi letétbe helyezve), mégis, ahogy a képgaléria 1-2 rosszabbul sikerült képét elnézzük, remegve vágtunk neki a jókora mennyiség tesztelésének.
Sápadtarcú sebtapasz, üvegezési segédlet: kattintson a folytatásért>>
Korábban:
Olcsó sört akar? Megmondjuk, mit NE vegyen! Nagy Gagyisör-Teszt, képekkel
Féreg és béka a szájban: Nagy Gumicukor-teszt, képekkel
Kóla teszt - fekete titkok: kalóriák, nevek, nemek
Sokkoló bevásárlás: Nagy Bevásárlókocsi-teszt
Áfás számla: felejtse el!
Nagy Rágógumi-teszt - hasmenés nélkül
( 1 ) | ( 2 ) | ( 3 ) | ( 4 ) | következő >> |