Japán segítséggel épülnének az orosz finomítók
Oroszország japán vállalatokat hív részvételre az állami tulajdonban lévő Rosneft olajtársaság által, az ország csendes-óceáni partvidékére tervezett olajfinomító építésében - derül ki az orosz energiaügyi minisztérium közleményéből. A Rosneftnek az az elképzelése, hogy közösen végeznék a termelést és a finomított termékek értékesítését is a japán cégekkel; az orosz kormány teljes mellszélességgel támogatja ezt az ötletet.
A tervek szerint 5-7 milliárd dolláros olajfinomítót építenének - amelynek kapacitása évi 20 millió tonna (napi 400 ezer hordó) lenne - Oroszország tervezett ázsiai csővezetékének végén. Ez a csővezeték kötné össze a kelet-szibériai olajat az ázsiai-csendes-óceáni országok vásárlóival.
Oroszország még nem hozta meg a végleges döntést arról, hogy a tengerpartig meghosszabbítják-e az olajvezetéket, amely egymillió hordót juttathatna el a csendes-óceáni piacra; az építkezést 2008-ban, a kínai határhoz közeli félútig megépítik, és akkor döntenek majd az esetleges folytatásról.
A minisztérium közleményében arról nem esett szó, melyik japán vállalatokat hívták meg. Az orosz kormány tagjai ugyanakkor találkoztak a Mitsui & Co. és a Mitsubishi Corp. képviselőivel. E két vállalat decemberben eladta a Szahalin-2 olaj- és gázprojektben meglevő részesedését a Gazpromnak, amely így többségi tulajdonossá vált. Két japán cég, a Marubeni Corp. és az Itochu Corp. jelenleg is tagja annak a Sodeco konzorciumnak, amely a Rosneft partnere a Szahalin-1 olaj- és gázprojektben.
Többen érdeklődnek a megmaradt Yukos-javak iránt
Román finomítóban gondolkozik a MOL