Euró: siker a piacokon, bukás a fejekben
A jegybank elnöke elmondta: 2005. őszén az MNB szakértői még úgy gondolták, hogy 2006-ban nagy mértékben csökken a pénzromlás üteme, sőt év végére lemegy 2 százalékra vagy az alá. A 2006 eleji áfa-csökkentés valóban jelentősen mérsékelte az inflációt, viszont 2006 szeptemberében az áfa mértéke megemelkedett, ez megfordította a tendenciát, olyannyira, hogy decemberre már 6 százalék körüli szintre emelkedett az infláció üteme.
"Sajnos 2007 sem lesz jobb év ebből a szempontból. A jövő év első felében, részben az év eleji árdrágulások, hatósági áremelések következtében megugrik az infláció, akár 7-8 százalékot is elérhet, és az üteme várhatóan csak év végére mérséklődik 6 százalék körüli szintre" - mondta Járai Zsigmond. Az már most látszik, hogy a központi és az önkormányzati áremelések magasabbak lesznek annál, mint amit az MNB szakértői korábban vártak - tette hozzá a jegybank elnöke.
Járai Zsigmond szerint a következő év egyik legnagyobb kihívása monetáris szempontból az lesz, mennyire sikerül megfékezni az inflációs várakozásokat. Ha kedvező tendenciák érvényesülnek, esetleg felerősödnek, akkor 2008 végére újból 3-4 százalék körüli szintre csökkenhet az infláció - mondta Járai Zsigmond. Ha erősödnek az inflációs várakozások, illetve a nemzetközi folyamatok kedvezőtlenül alakulnak, "elképzelhető, hogy kénytelenek leszünk emelni az alapkamatot " - mondta az MNB elnöke.
A jegybank elnöke szerint kétségtelen az is, hogy a magyar államháztartás konszolidációjának irányába tett lépéseket a befektetők kedvezően fogadták, ami a forint árfolyamában is visszatükröződik. |
Járai Zsigmond szerint a forint jelenlegi erős árfolyama jórészt a kedvező nemzetközi környezetnek tudható be. A világban jelentősek a likvid pénzeszközök, amelyek befektetési lehetőségeket keresnek, ami azzal jár, hogy a kockázatosabb piacok állampapírjainak kamatfelára is viszonylag alacsony - mondta, hozzátéve, hogy Magyarországon a térség országaihoz képest magasabbak a kamatok.
Elmondta: igaz ugyan, hogy az államadósság mértéke magas és a jövőben még valamelyest emelkedik is, a befektetők azonban arra helyezik a hangsúlyt, hogy a kormány a parlament által elfogadott jövő évi költségvetéssel jelentős lépést tett az államháztartás hiányának mérséklése felé. "Ha a jövő évi költségvetést következetesen betartják, megvalósulhat a 6,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány" - mondta a jegybank elnöke.
A konvergenciaprogrammal kapcsolatban Járai Zsigmond megjegyezte: a legfőbb gond a programmal az, hogy túlságosan is az államháztartási hiány lefaragására koncentrál, a gazdasági növekedés azonban megtorpan, és nincs jele annak, hogy hosszú távon mitől emelkedne a gazdasági növekedés üteme.
( 1 ) | ( 2 ) | következő >> |