1p
Válságos gazdasági helyzetben kiválónak számítanak a jövő évi büdzsé már elfogadott fő számai - mondta Járai Zsigmond, aki szerint a Moody´s rosszul döntött, amikor leminősítette Magyarországot
Válságos gazdasági helyzetben kiválónak számítanak a jövő évi büdzsé már elfogadott fő számai. Ezért és még több tényező okán is gondolja úgy Járai Zsigmond, a jegybank felügyelőbizottságának elnöke, az MNB korábbi elnöke, hogy nem volt reális Magyarország Moody´s általi közelmúltbeli leminősítése.

A Duna Televízió Közbeszéd című műsorában kedd este nyilatkozó Járai kérdésre válaszolva hozzátette: lehet valami probléma a kormányzati kommunikációban, ha az alapvetően jó irányba mutató gazdasági folyamatokat az apróbb tényezők negatív kommunikációja képes ellensúlyozni. Megjegyezte: a Fidesz-kormány által választott gazdaságpolitikai út valóban nagyon kockázatos.

Ilyen válságos gazdasági helyzetben egészen kiválónak számítanak a költségvetés nemrég elfogadott fő számai. Az az érdekes, hogy a pénzpiacok ezt – tehát hogy a költségvetés végül is jó helyzetbe kerül – mintha kevésbé vennék figyelembe, és apróságokat túlhangsúlyozva a negatív tényezőkre helyeznék a nagyobb hangsúlyt – nyilatkozta Járai Zsigmond.

Jó felé tartó folyamatok és nem szeretett döntések

Arra, hogy a Moody´s hitelminősítő két osztállyal lerontotta Magyarország besorolását, ráadásul negatív kilátásokkal, Járai Zsigmond úgy reagált: annyira azért nem rossz a magyar gazdaság helyzete, mint azoké az országoké, akikkel most egy kategóriába sorolt bennünket a hitelminősítő, vagy amit a magyar államadósság kockázati felára tükröz a piacon.

“Ennél lényegesen jobb irányba halad a magyar gazdaság, komoly lépéseket tett a kormány a költségvetés konszolidációja és a bürokrácia csökkentése érdekében, valamint az adórendszer egyszerűsítése és az adók csökkentése érdekében. Ezek mind pozitívan hathatnak a gazdaságra” - szögezte le Járai.
Megjegyezte: másfelől persze történnek olyan lépések, amelyeket “nem igazán szeret" a pénzpiac. Ezek között sorolta a magánnyugdíjak állami elvonását, a Költségvetési Tanács átalakítását, vagy az ütközéseket a Nemzeti Bankkal.
“Úgy tűnik, mintha ez a két csomag azonos súllyal szerepelne, miközben azt gondolom, hogy a valóságos gazdasági folyamatok sokkal nagyobb súlyt képviselnek, mint a látványelemek”- szögezte le a jegybank felügyelőbizottsági elnöke.

Nem reális osztályzat

Szükséges, hogy egy hitelminősítő feltételes folyamatokkal foglalkozzon? Tehát hogy számításba vegye a majd elinduló strukturális átalakítások hatásait, a majdani intézkedések gazdasági lecsapódásait? Vagy lehetősége van egyszerűen csak a pillanatnyi helyzetet vizsgálni és aszerint értékelni? - hangzott a Közbeszéd felvetése.

“Ha kellően intelligens, akkor több szempontot figyelembe vesz. Ha egy tényezőre, vagy néhány felfújt negatív hírre fókuszál, akkor kevesebb dolgot vesz figyelembe. A hitelminősítőknek az a dolguk, hogy a reális folyamatokat tükrözzék a piacok felé. Úgy érzem, a legutóbbi minősítés nem egy reális osztályzat Magyarország számára” - szögezte le Járai Zsigmond.

A nyugdíjpénztárak ügyét hozva fel példának Járai megjegyezte: nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. “Az volt az elképzelése, hogy ezek a magyar részvénypiacon komoly szereplők lesznek. Amennyire tudom, a befektetéseik néhány százaléka magyar részvény, kilencven-kilencvenöt százalékban külföldi részvényeket tartanak” - mondta a gazdasági szakember.

A Költségvetési Tanács (KT) kapcsán pedig úgy vélekedett: a tanács apparátusa szűnik meg, maga a tanács megmarad. Ráadásul ez nem függ össze a költségvetési szigorral – az igazán lényeges a fegyelmezett költségvetési politika megtartása, erre pedig lehetőség lesz a KT apparátusa nélkül is – hangzott a beszélgetésben. Járai megjegyezte: egy kissé elfogult a témában, hiszen az ő véleménye már a KT alapításakor is az volt, hogy nincs szükség külön apparátusra a tanács körül, mivel a jegybankban és az Állami Számvevőszéknél is elemzik a költségvetést. A jövőben ezekre is támaszkodhatnak a KT küldöttei. (A napokban egy konferencián Simor András beszélt arról, hogy plusz kapacitásokra lesz szüksége az MNB-nek a KT "kivéreztetése miatt" - A szerk.)

Vannak kommunikációs hibák, az út kockázatos

Valóban lehetnek kommunikációs hibák a kormányzat részéről -reagált kérdésre válaszolva Járai. Úgy vélte: ha a KT apparátusát valóban meg akarta szüntetni a kormányzat, azt rögtön a választások után kellett volna megtennie, nem pedig megvárni, míg a tanács bírálja a költségvetést, hogy aztán úgy tűnjön fel, mintha emiatt számolnák fel az apparátusát.

Kétségtelen azonban – annak ellenére is, hogy a gazdaság fő irányai rendben vannak – az említett folyamatok kockázatokat is hordoznak magukban – ismerte el Járai Zsigmond. Jelképes példával érzékeltetve véleményét azt mondta: a kitűzött csúcshoz, a nyugat-európai életszínvonalhoz nem vezetett el az eddigi kormányok politikája. A Fidesz pedig azt mondta: egyenesen nekivágunk, a bokrokon és mindeneken át megyünk felfelé. "Ez egy nagyon kockázatos út" – nyilatkozta Járai Zsigmond. Hozzáfűzte: valóban lehet valami probléma a kormányzat oldaláról történő kommunikációval, ha a fő folyamatok jó iránya mellett az apróbb tényezők negatív kommunikációja ellensúlyozni képes a pozitívumokat. "A végeredményt viszont ez viszonylag kevéssé befolyásolja" – hangzott az interjúban.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG