A világ legnagyobb hitelminősítője megerősítette a "BBB plusz" hosszú futamú, illetve az "A-2"-es rövid távú besorolást. Az S&P június 15-én, a magyar kormány egyensúlyi csomagjának bejelentése után minősítette vissza az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a jelenlegi, közepes befektetői szintre a hosszú futamú magyar adósosztályzatot, akkor még azzal az indokkal, hogy az addig ismertté vált intézkedések "nettó hatása is mínusz lesz" a költségvetés helyzetében a korábbiakhoz képest feltárt romlással összevetve. A cég ráadásul a rontott osztályzaton is fennhagyta a további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást.
A csütörtöki kilátásjavításhoz fűzött elemzés szerint ugyanakkor a negatív kilátás stabilra módosítása tükrözi a haladást azoknak a jogszabályoknak és intézkedéseknek az életbe léptetésében, amelyek a gyorsan növekvő magyar államadósság-teher stabilizálásához szükségesek.
A Standard & Poor"s szerint a "figyelemreméltó" konszolidációs menetrend végrehajtása iránt mutatott kormányzati elkötelezettség jó eséllyel biztosítja, hogy "legalább a következő két évben" teljesülnek a költségvetési célok.
A hitelminősítő most már azzal számol, hogy 2008-ra sikerül a GDP 4,8 százalékára leszorítani az államháztartási hiányt. Ennek révén a GDP-arányos államadósság 2008-ban 71 százalékon fog tetőzni, és azután ismét csökkenésnek indul, áll az S&P csütörtöki, londoni közleményében.
A júniusi leminősítés indoklásában még az állt, hogy a Standard & Poor"s számításai szerint az államadósság 2009-re a GDP-érték 79 százalékára emelkedik.
A cég a kilátásjavításhoz fűzött csütörtöki elemzés szerint mindazonáltal továbbra sem várja Magyarország euróövezeti csatlakozását 2014 előtt, mivel a megfelelő mértékű és fenntartható deficitcsökkentésekhez "idő kell".
A kormánynál optimistább a Kopint
Veres: egyelőre marad a jövő évi hiánycél
Az Ecostat szerint idén és jövőre is nő a gazdaság