Ma nemzeti ügyben kell döntenie egy ötpárti tanácskozásnak, hiszen a munkaerő-áramlás kérdésének van egy nem elhanyagolható speciális leágazása Magyarországra nézve.
A bolgárkertészek inváziója mégiscsak inkább tartozik a sajtó szokásos idegrángásainak sorába, a román pincérek, kőművesek, mezőgazdasági dolgozók hadának képzete azonban sokkal reálisabb, csakhogy az a sok román pincér és kőműves valójában nem román, hanem feltehetően többnyire magyar, csak épp Románia felől érkezik.
Ezért nemzeti ügy a munkaerő szabad áramlásának kérdése, mint ahogy deklaráltan nemzeti ügy minden, ami a határon túli magyarok életét komolyan érinti. Én ezzel tökéletesen egyet is értek, az tehát, hogy ma öt pártból kettő nem hajlandó megtárgyalni a nemzeti ügyet, nyilván azt jelenti, hogy a hiányzó pártoknak a miniszterelnök iránti érzelmei fontosabbak a nemzeti ügynél. Mert arra gondolni sem merek, hogy a meglehetősen erős érzelmi töltésű kormányfő-fóbia nemzetibb ügy lehetne a romániai magyarok magyarországi munkavállalásánál.
Amúgy persze jó lenne kicsit kevésbé átpolitizálni ezt az egészet, de hát nemigen lehet, a munkaerő-kérdést már a 2002-es kampányban elszúrták, és érdekes mód akkor a szocialisták jöttek a 23 millió munkavállaló rémképével. Most pedig egyre kevésbé hallani a liberálisok hangját, akik pedig liberálisan akarták volna kezelni a kérdést, hadd jöjjön, aki akar, úgyse jönnek olyan sokan, akik akartak, azok már úgyis átjöttek.
Egyébként a történetet jelentős részben kommunikációs problémának tartom. Érthető ugyan a budapesti politikusok aggodalma, tehát hogy két tűz közé kerülnek, a hazai munkaerő esélyeit féltők és a határon túliak esélyeit féltők kereszttüzébe, csakhogy ezt a kérdést a franciák például nagyon okosan megoldották. Mi azt mondjuk, hogy megszorításokkal jöhetnek csak a munkavállalók, a franciák azt mondják, hogy jöhetnek a munkavállalók, csak néhány apró megszorítással - nem tudom, érzik-e a két üzenet közti különbséget? Mert egyébként valóságos különbség alig van a két eljárás között, az eredmény szinte ugyanaz, de érdekes mód a romániai sajtóban fel sem merül, hogy a franciák elzárkóznának, az bezzeg nagyonis téma, hogy a magyarok bezárnák a munkaerő-piacukat a saját nemzettársaik előtt.
Egyébként még egy apróságra felhívom előre a figyelmüket, ha az a bizonyos román pincér netán mégis itt dolgozik majd, és csíki kiejtéssel de tökéletesen magyarul kérdezi meg a kedves vendégeket, mit óhajtanak: ne nevezzék románnak, mert arra nagyon érzékeny.
Külföldön megbecsülik a magyar munkaerőt
Bulgáriában jövőre 92 euró lesz a minimálbér