.jpg)
Az elemzés szerint továbbra is kritikus jelentőségű, hogy mi történik a kínai gazdaságban. A ház azonban azzal számol, hogy Kína növekedése amerikai recesszió esetén is csak "mérsékelten" lassulna, és elérné a 9-9,5 százalékot idén a tavalyi 11,4 százalék után.
Az amerikai gazdaság visszaesése nélkül a kínai GDP-növekedés üteme 10,5 százalék lesz 2008-ban a JP Morgan londoni előrejelzése szerint. A cég prognózisa szerint Magyarország ugyanakkor erősen megérezné az esetleges amerikai recessziót: ebben az esetben a ház csak 1,5 százalékos idei növekedést jósol a magyar gazdaságban, az amerikai visszaesés nélküli - alapesetinek tartott - forgatókönyvben szereplő 2,3 százalék helyett.
A térségbeli többi EU-gazdaság közül Lengyelország és Csehország GDP-növekedési üteme egyaránt 5,0 százalék, Szlovákiáé pedig 6,5 százalék lenne az idén még akkor is, ha az Egyesült Államok gazdasága recesszióba süllyedne, áll a JP Morgan csütörtöki londoni előrejelzésében. A ház e három országnak rendre 5,3 százalékos, 5,5 százalékos és 7,0 százalékos idei növekedést valószínűsít amerikai recesszió nélkül.
A közép-európai négyek eurókonvergenciájáról szóló fejezetben az áll: a JP Morgan közgazdászai jelenleg 2012-re valószínűsítik Lengyelország euróövezeti csatlakozását, és azt várják, hogy Csehország és Magyarország egy évre rá honosíthatja meg az eurót.
Ez az első konkrét utalás a londoni elemzői közösségben arra, hogy Magyarországon 2013-ban lehetségessé válhat az euró bevezetése. A hitelminősítők és a befektetési házak konszenzusa eddig 2014-et jelölte meg a lehetséges legkorábbi csatlakozási időpontként.
A növekvő bizalmat jelzi, hogy tavaly a felzárkózó térségi kötvénykonstrukciókba áramló új tőke kétharmada helyi valutában vezetett adósságban jelent meg; 2006-ban ez az arány még 27 százalék volt. A felzárkózó térség általánosságban is a világgazdaság fontos stabilizáló tényezőjévé vált, és a térség gazdaságai több évi növekedés nyújtotta lendülettel érkeztek az amerikai gazdaság turbulenciája jellemezte ciklusba.
Leépültek a forintkonstrukciók
Állástalan brókerek: krach az ingatlanpiacon?
London: Amerika már recesszióban van (hanganyag)
Segítsen a forintnak: vegyen fel devizahitelt!
MTI