A Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója ugyanakkor megjegyezte: "Az idő a lazításnak kedvez majd, hiszen a következő hónapokban a Központi Statisztikai Hivatal tényadatai várhatóan megerősítik, a ma még csak a várakozásokban élő, inflációcsökkenési folyamatot". A magyar inflációs és növekedési kilátások szempontjából ugyan már egyre időszerűbbé válik a kamatcsökkentés, ám a Magyarország külső adósságát finanszírozó befektetők, a "viharos nemzetközi klíma" miatt egyre magasabb hozamot várnak el - fűzte hozzá.
A dél-koreai bankok sérülékenyebbnek tűnnek a térség többi pénzintézetéhez képest a globális hitelválsággal szemben, de a helyzet várhatóan nem vezet Dél-Korea szuverén besorolásának rövid távú módosításához - közölte a Fitch hitelminősítő illetékese. |
A befektetési igazgató szerint a jegybank dilemmáját súlyosbíthatja, hogy a gazdasági növekedésre vonatkozó kilátások további romlása miatt felerősödik az inflációs cél "alullövésének" esélye. A jelenlegi kamat- és árfolyamszint mellett ugyanis akár az árstabilitást jelentő 3 százalék alá is süllyedhet az infláció, miközben a gazdaság elhúzódó "pangással" küzdhet.
A japán központi bank kedden bejelentette, hogy a pénzügyi világválság miatt 1000 milliárd jennel (7,25 milliárd euró) növeli a pénzpiaci likviditást bankoknak nyújtott hitelek formájában. A japán központi bank immár az egymást követő 15. munkanapon avatkozik be a piacon, a tőkeinjekció összege azonban szerénynek mondható az Európai Központi Bank, illetve a Fed által szinte naponta a piacba injekciózott összegekhez képest. |
Forián Szabó Gergely elmondta: mindez ugyanannak a válsághangulatnak a reálgazdasági következménye, ami egyben a magyar adósságpapírok után elvárt hozamok növekedését is okozta. Igaz, hogy az eddig megtett fiskális erőfeszítéseknek köszönhetően csökkent Magyarország sebezhetősége, a pénzpiac azonban a II. világháború óta a legsúlyosabb krízisen esik át, ebben a környezetben óriási a monetáris politika felelőssége abban, hogy fenn tudja tartani a forinteszközök iránti érdeklődést, hiszen az ország még mindig jelentős külső forrásbevonásra szorul - elemezte a befektetési igazgató.
A mostani kiélezett helyzetben minden döntésnek és megnyilatkozásnak óriási súlya lehet abban, hogy miként fogadja a piac a jegybank lépéseit - húzta alá. A szakértő nagy vitákat vár a monetáris tanács következő ülésein. A kamatcsökkentést szorgalmazók táborát növelheti, ha a magyar inflációs és növekedési folyamatok mellett, az Európai Központi Bank esetleges kamatvágása is "muníciót szolgáltat" a könnyítéshez.
Veres: az EU fogjon össze a válság ellen!
A magyar politika profitálhat a válságból?
Prága: az a korrekt, ha mindenki szív
Elvérzik a Londoni Értéktőzsde?
Óránként milliárdos veszteségekkel jár a gazdagság
MTI