Kamatcsökkentés: 6,50 belátható időn belül
.jpg)
Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort londoni befektetési bank térségi elemzője szerint Simor András MNB-elnök azon kijelentéséből, hogy hosszú vita után "meglehetősen egyértelmű" döntés született, a ház azt a következtetést vonja le, hogy 7-9 monetáris tanácsi tag voksolhatott kamatcsökkentésre, 5-3 ellenében.
Simor: egyértelmű volt
Tenconi szerint "rövid távon" még egy negyed százalékpontos csökkentés valószínű, de a Dresdner azzal számol, hogy azután a további enyhítés "erőteljesen függ" a kedvező globális feltételektől. A cég jelenlegi előrejelzése az, hogy az MNB-alapkamat 2008 tavaszának végéig 6,50 százalékra süllyed.
Michal Dybula, a BNP Paribas befektetési csoport közép-európai közgazdásza az MTI-nek a kamatcsökkentés után azt mondta: az idén "még legalább egy" hasonló csökkentést vár. Ha a külső feltételek kedvezőek, még további fél százalékpontos enyhítés is lehet az idén, de ha kiújulnak a piaci feszültségek, akkor csak egy negyed százalékpontos, fogalmazott. Dybula szerint mindazonáltal valószínűsíthető, hogy az MNB-alapkamat a következő 6-9 hónapban 6,50 százalékra csökken.
Arra a kérdésre, hogy 2008 végére milyen kamatszintet vár, a BNP Paribas elemzője azt mondta: jelenlegi előrejelzése egyelőre 6,50 százalék a belátható időre; a további pénzügypolitikai fejlemények attól függnek, hogy a kormány mennyire marad elkötelezett a költségvetési konszolidáció mellett.
A Standard & Poor"s nemzetközi hitelminősítő, amely éppen hétfőn erősítette meg Magyarország "BBB plusz" szintű közepes befektetői szuverén adósbesorolását, az ehhez fűzött londoni elemzésében azt írta: azzal számol, hogy a 2010-es választások közeledtével - és mivel a költségvetési konszolidáció tervei a 2008 utáni időszakra "bizonytalanok" - később lanyhulni fog a konszolidáció haladási üteme. Az S&P jóslata szerint ezért még 2010-ben is a GDP-érték 3,8 százaléka lesz az államháztartási hiány.
Megerősítette Magyarország besorolását a S&P
A vezető londoni befektetési házak körében már a múlt héten egyöntetű volt az a várakozás, hogy az MNB hétfőn negyed százalékponttal 7,50 százalékra csökkenti alapkamatát, a feltörekvő piaci kockázatvállalási hajlam feléledésének és a magyarországi inflációs ütem szeptembertől várt jelentős lassulásának, valamint a GDP-növekedés megtorpanásának hatására.
Vannak biztos pontok - például jobb lesz a deficit
A Monetáris Tanácsot nem izgatja az élelmiszerárak elszállása
Simor: a 2011-es euró áldozatokat követelne
MTI