A szerdán Budapesten sajtótájékoztatón ismertetett csalások másik gyakori formája, hogy egy közeli hozzátartozó, barát nevében segítséget kérnek a csalók, s a gyanútlan felhasználó átutalja a támogatást például a külföldön rekedt ismerősnek.
A bűnözők hamis ajándékutalványokat, üdvözlőkártyákat, nem létező szálláshelyeket is eladnak az interneten, de nem riadnak vissza attól sem, hogy otthon végezhető jól fizető munkát ígérjenek, vagy adakozásra kérjék az embereket. A pénz megszerzésén kívül fontos céljuk az is, hogy bizalmas banki és egyéb adatokat szerezzenek meg az áldozatoktól.
Veszélyes lehet az is, ha valaki ünnepi dalocskát, képernyővédőt, vagy karácsonyi animációt tölt le az internetről, mert ezekkel együtt rosszindulatú program is települhet a számítógépre. Ehhez hasonlóan óvatosan kell használni a hotelek és a repülőterek ingyenes internetet hálózatait (wi-fi) is, mert a nyílt rendszereken keresztül a csalók bizalmas adatokhoz is hozzájuthatnak.
A tájékoztatón Tóth Árpád, a McAfee magyarországi képviselője elmondta: a bűnözők egyre célzottabb és összetettebb támadásokat intéznek az informatikai rendszerek ellen. A sérülékenységet pedig az is növeli, hogy sok vállalati informatikai biztonsági rendszer nincs jól beállítva, s a réseken bejutnak a hálózatba a csalók.
Egyre jobban támadják a mobil eszközöket is, ezen belül kifejezetten az iPhone-okra is fejlesztenek vírusokat és csaló szoftvereket.
A McAfee tapasztalata szerint az idén a harmadik negyedévben az új rosszindulatú programok száma elérte az eddigi csúcsot, volt olyan nap, hogy 60 ezer új károkozó jelent meg.
A cég az első háromnegyedévben 14 millió egyedi rosszindulatú programot azonosított, egymillióval többet, mint egy évvel korábban.
Az idén a legkifinomultabb támadás az amerikai vállalatokat 70 millió dollárral rövidítette meg: ukrán bűnözők banki visszaigazoló sms-eket szereztek meg, s csaltak felhasználásukkal.
MTI