1p
A feltörekvő térség vezeti 2011-től a világgazdasági kilábalást a recesszióból; az amerikai gazdaság növekedése a várható kezdeti meglódulás után abban az évben ismét alaposan lelassul - áll az egyik vezető londoni elemző központ friss prognózisában, amely szerint a felzárkózó régió lendületét elsősorban Ázsia adja; Kelet-Európa teljesítménye még gyenge lesz
A feltörekvő térség vezeti 2011-től a világgazdasági kilábalást a recesszióból; az amerikai gazdaság növekedése a várható kezdeti meglódulás után abban az évben ismét alaposan lelassul - áll az egyik vezető londoni elemző központ friss prognózisában, amely szerint a felzárkózó régió lendületét elsősorban Ázsia adja; Kelet-Európa teljesítménye még gyenge lesz.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságkutató központja - decemberre szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett havi globális előrejelzésében közölte: várakozása szerint az Egyesült Államok gazdasága a jelentős élénkítő intézkedések és a vállalati raktárkészlet-visszatöltés hatására jövőre meglehetősen erőteljes ütemben, 2,5 százalékkal növekszik. E kedvező jelenségek mögött azonban továbbra is ott van az amerikai magánszektor gyengesége: az amerikai fogyasztó változatlanul adósságai leépítésével és pénzügyei rendbetételével lesz elfoglalva, és ahogy az élénkítő programok kifutnak, az amerikai gazdasági növekedés ismét lassulni fog - áll az EIU új előrejelzésében.

A cég londoni elemzői mindezt egybevetve azzal számolnak, hogy az amerikai GDP-növekedés 2011-ben csak 1,3 százalékos lesz. Az EIU szerint ugyanakkor a feltörekvő Ázsia 2010-2014 között ismét a világ leggyorsabban növekvő térségévé válik, évi 6-7 százalékos növekedési átlaggal. A fő lendületet Kína adja, amelynek növekedési üteme az idén is eléri a 8,2 százalékot, jövőre azonban 8,6 százalékra gyorsul tovább, és a 2014-ig szóló előrejelzési időszakban is 8,2-8,5 százalék között lesz évente.

A ház szerint azonban a felzárkózó térségen belül Kelet-Európa teljesítménye lesz a leggyengébb. Az átalakuló ország csoportban az EIU londoni elemzői átlagosan 5,9 százalékos - ezen belül a közép-kelet-európai EU-országokban 2,9 százalékos - visszaesést várnak 2009 egészére, és jövőre is csak 1,7, illetve 1,2 százalékos GDP növekedést valószínűsítenek.

Az euróövezet alig növekszik

Az euróövezetben azonban a JP Morgan szerint igen lanyha lesz a fellendülés: az idei évre várt 4,1 százalékos visszaesés után jövőre 0,8, 2011-ben 1,0, és még 2014-ben is csak 2,0 százalékos növekedést várnak a ház londoni elemzői a valutaunióban.
A cég 2011-től jósol élénkebb kilábalást ebben a régióban, fokozatosan 3, majd 4 százalék körülire gyorsuló éves növekedési ütemekkel. Az átalakuló térség egészére ezzel jórészt megegyező előrejelzést tett közzé nemrég a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).

A tágabb értelemben vett Kelet-Európa átalakulásának finanszírozására csaknem két évtizede létrehozott pénzintézet múlt havi, felülvizsgált - az idei évre rontott, 2010-re viszont javított - jelentésben 2009-re 6,3 százalékos átlagos visszaesést jósolt működési területére az előző, májusi prognózisban szereplő 5,2 százalékos GDP-csökkenés helyett. Jövő évre szóló növekedési előrejelzését ugyanakkor az EBRD a májusi 1,5 százalékról 2,5 százalékra emelte.

2011-től az országra már robusztus növekedés vár

A bank a májusi prognózisban szereplő 5 százalékról 6,5 százalékra módosította a magyar gazdaság idei visszaesésére adott előrejelzését, és 2010-re is még "csekély mértékű", 0,9 százalékos GDP-zsugorodást vár a tavasszal valószínűsített stagnálás helyett. A londoni Cityben azonban vannak olyan előrejelzések is, amelyek már jövőre növekedést jósolnak a magyar gazdaságban.

Ha a következő egy-két évben a reformokat nem hajtják végre, az rendkívül nagy károkat okozhat.
A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni befektetési és előrejelző részlegének legutóbbi felzárkózó piaci helyzetértékelésében például az állt, hogy a cég által 6,6 százalékosra becsült idei magyarországi visszaesés után jövőre 0,2 százalékos, 2011-ben pedig már robusztus, 4,5 százalékos növekedés várható a magyar gazdaságban.

Jövőre a JP Morgan bankcsoport londoni elemzői is egész éves gazdasági növekedést várnak Magyarországon; ez a cég fél százalékos GDP-emelkedést valószínűsít 2010-re. Az EIU szerdai globális előrejelzésében a világgazdaság egészére - vásárlóerő-paritáson számolva - az idei évre 1,2 százalékos visszaesést, jövőre és 2011-ben már 3,2, illetve 3,4 százalékos, 2014-ig pedig 4 százalék fölé gyorsuló növekedést jósol.

Fellendülés után szakadékra számíthatnak a britek
Japán kijött a gödörből
Lengyelország lett a mintaország

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG