.jpg)
A gondokat részben az okozza, hogy azokban a térségekben, ahol bőven van munka, nincs szakképzett jelentkező. Ahol pedig sorban állnak a hozzáértő szakemberek, nincs elegendő kínálat. Mindennek következtében a munkanélküliek száma is magas, tavaly tizennyolcmillióan voltak állás nélkül a tagállamokban. Számuk az idén tovább emelkedik.
Az Európai Bizottság a helyzet javításáért tavaly meghirdette a munkaerő-mobilitás programját. Ennek keretében Európa-szerte kétezer rendezvényt szerveztek, ezeken egyebek között tájékoztatták az érdeklődőket arról, hogy miként vállalhatnak munkát külföldön, illetve milyen jogaik és kötelezettségeik vannak. A kampány eredményei között említhető, hogy a foglalkoztatásról és a szociális ügyekről készített felmérés szerint ma már négy európai polgár közül három rendkívül fontosnak tartja a munkavállalói mobilitást.
A rendezvénysorozat egyúttal különböző problémákat is felszínre hozott. Még mindig gond az egyes képesítések elismerése és a sokszor bonyolult adminisztráció, de nem tekinthetők mellékesnek a lakhatással és nyelvismerettel járó akadályok sem. Mindezekkel együtt az unióban sikeresnek ítélték a programot, így részben az idén is folytatódik.
Az Európai Bizottság célkitűzésének következtében az unió minden tagállamában azonos időpontban, 2007. szeptember 24. és 29. között nemzetközi állásbörzéket tartanak. Az európai mobilitási napok keretében Magyarországon két börze lesz, szeptember 28-án Esztergomban, míg másnap Budapesten.
A foglalkoztatási szolgálat adataiból kiderül, hogy az elmúlt időszakban megháromszorozódott a külföldi munkáltatók érdeklődése a magyar munkaerő iránt. Míg 2005-ben csupán három, addig tavaly már tíz toborzást szerveztek a magyarországi EURES munkatársai. A külföldi munkalehetőségeket bemutató börzékből az idén eddig nyolcat rendeztek meg.
A tapasztalatok szerint a ciprusi, a német, az osztrák és brit munkaadók főként vendéglátóipari, építőipari, egészségügyi és szállítmányozási területeken számítanak a magyar munkaerőre. A toborzások eredményeként tavaly több mint négyszáz magyar munkavállalónak sikerült elhelyezkednie külföldön.
A bizonytalanság rontja az uniós növekedést
Prága zöld kártyát adna a munkavállalóknak
Akadálymentesítene az EP
MTI