A törvény a névváltoztatással párhuzamosan lehetőséget ad a kormánynak, hogy rendeletben jelölje ki, melyik feladatot melyik államigazgatási szerv végzi el. A jogszabály a legtöbb esetben mindössze kicseréli a szöveget, a tulajdonnévi megjelölés helyébe egyszerűen a köznévi megjelölést teszi, ugyanakkor nem szüntet meg érdemi feladat- vagy hatásköröket - olvasható a törvény indoklásában.
A módosítások következtében megváltozik például az APEH, az illetékhivatalok és a Szerencsejáték Felügyelet törvényi megnevezése, ezentúl mind a három szervezetre állami adóhatóság néven hivatkoznak majd a jogszabályokban. Az ÁNTSZ-ből egészségügyi államigazgatási szerv, az Országos Mentőszolgálatból állami mentőszolgálat lesz.
Tegnap nagyüzem volt a Parlamentben, összegyűjtöttük, mi változik: |
A kormány szervezetalakítási szabadságát az alkotmány biztosítja. Ennek gyakorlati megvalósítását azonban szinte lehetetlenné teszi, hogy törvényi szinten nyernek rögzítést az egyes miniszterek hatáskörei, illetve szinte minden központi hivatal feladatai, így a legtöbb esetben a kormányzaton belüli szervezeti racionalizáláshoz vagy feladatátcsoportosításhoz törvényt kell módosítani - olvasható a jogszabály indoklásában. Ezentúl a kormány egyszerűbben, törvények módosítása nélkül, alakíthatja a kormányzati szervek struktúráját.
A törvény három nagyobb szerkezeti egységből áll. Az első célja, hogy összhangot teremtsen a közvetlen kormányirányítás alá tartozó államigazgatási szervekre vonatkozó szabályok és a korábbi, 2006-es törvény között. A második részben szerepel azon törvények, törvényerejű rendeletek módosítása, amelyekben országos hatáskörű szervek, központi hivatalok és azok területi szervei nevesítve jelennek meg. A harmadik, legterjedelmesebb rész tartalmazza mindazon törvények, törvényerejű rendeletek módosítását, ahol a jogszabályok konkrétan megneveznek egyes minisztereket, minisztériumokat.