A VEX tényezői közül a makrogazdasági teljesítményt kifejező index értéke 2009 harmadik negyedévéhez képest Magyarországon 1,1%-kal nőtt. A makrogazdasági teljesítmény indexének javulása döntően a világgazdasági válság lecsengésére vezethető vissza. Magyarországon az export, volt a makrogazdasági teljesítmény javulásának legfőbb forrása.
A munkatermelékenységi index 2009 negyedik negyedévében Magyarországon valamelyest csökkent. A viszonylag kedvezőtlen magyar teljesítmény azzal kapcsolatos, hogy lelassult a foglalkoztatottak számának visszaesése. A költség-versenyképesség 2009 negyedik negyedévében romlott Magyarországon., melynek oka a valamelyest emelkedő termelői árindex volt.
Az üzleti környezetet jellemző index (ÜX) 2007 elejétől a 2009 első negyedéves mélypontig szinte folyamatosan csökkent, ettől kezdve azonban folyamatosan növekedett. A tavalyi negyedik negyedévben is érzékelhető volt a javuló tendencia: az ÜX jelentősen emelkedett. A mutató értéke azonban még így is elmaradt a hosszú távú átlagtól, de már kissé meghaladta a válság előtti utolsó „békenegyedév”, azaz a 2008 második negyedév értékét. Mind a négy ÜX-öt alkotó részmutató kedvezőbb helyzetre utal az előző negyedévhez képest.
Az állami magatartás kiszámíthatatlansága a vállalkozások véleménye szerint a negyedik negyedévben sokkal kevésbé volt zavaró, mint korábban. E részmutató saját hosszú távú átlaga alá csökkent. Minden bizonnyal az is hozzájárult a korábbiaknál kedvezőbb megítéléshez, hogy a kormányzat ekkor már nem hozott a jövőt érintő komolyabb intézkedéseket. A kis- és középvállalatok ebben a tekintetben továbbra is kritikusabbak, mint a nagyok.
Ugyan az üzleti környezet bizonytalan voltának említési gyakorisága is jelentősen csökkent a tavalyi negyedik negyedévben, de ez az érték még mindig igen jelentős gazdálkodói kockázatokra utal. A bizonytalan gazdálkodási környezetre leginkább a kisvállalkozások érzékenyek, amelyek a legkevésbé képesek védekezni a környezeti hatásokkal szemben.
A 10 éves magyar állampapírok kamatfelárának negyedéves átlaga 2008 elejétől 2009 első negyedévéig folyamatosan növekedett, azóta viszont csökken. Míg azonban a harmadik negyedévben a csökkenés igen jelentős, 27%-os volt, addig a negyedik negyedévben már csak 7%-os. A kamatfelár csökkenések ellenére sem változott Magyarország pozíciója a régióban: a közép-európai gazdaságok közül itt a legmagasabb a kamatfelár.
Az üzleti infrastruktúra alakulását jellemző új gépkocsi-eladások 2005 közepe óta lényegében csökkenő trendet követnek. 2009 negyedik negyedévében az előző időszakhoz képest valamelyest ugyan javult a kép, de a pozitív irányú elmozdulás egyelőre nem jelentős.
Fájdalmas lesz a kilábalás, főleg Európában
Végre mi is megértjük az energiaszámlát!
Mindenhol marad a magas deficit - nálunk lehet a legalacsonyabb
Korrekciós félelmek a jól teljesítő tőzsdéken
Privátbankár