A zenemű ágazat teljes forgalmában az internetes és mobiltelefonos letöltések részaránya 10 százalékra emelkedett tavaly a 2005-ös 5,5 százalékról. Ez forgalomban megduplázódást, összesen kétmilliárd dollárt (1,55 milliárd euró) jelent. Az interneten letöltésre rendelkezésre álló zeneszámok száma szintén megduplázódott, négymillióra. Az IFPI becslése szerint a letöltések részaránya a zenemű üzletben 2010-ig úgy egynegyedre bővülhet. A letöltött egységek száma 2006-ban 89 százalékkal 795 millióra emelkedett.
A legnagyobb egységes piac az Egyesült Államok, ahol 582 millió zeneszámot töltöttek le, 65 százalékkal többet mint egy évvel korábban és dupla annyi, úgy 33 millió teljes albumot.
Németországban ennél kevésbé lendületes volt a növekedés. Tavaly 24 millió egységet töltöttek le az előző évi 19 millió után. A piac tényleges forgalma nehezen felbecsülhető, mert a szolgáltatók egymástól eltérő letöltés-számlálást alkalmaznak. Gyakorta teljes albumokat számolnak el egy "digitális terméknek". A tapasztalatok szerint az ügyfelek a zeneszám-letöltést preferálják a teljes albumokkal szemben.
Kalóz-Konyec: ötszázért, nejlonban |
Az IFPI nem tekinti prioritásnak a magánszemélyek elleni fellépést az illegális kópiák visszaszorításában, ezzel szemben fokozottan fel kíván lépni az internet szolgáltatókkal szemben. Az elmúlt hónapokban megindult a letöltő üzletágban az értékesítési csatornák diverzifikálódása: az iTunes és hasonló más hagyományos zeneszám letöltő csatornák mellett egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert a mobilos és csengőhang letöltő szolgáltatások, valamint az olyan hirdetésekkel finanszírozott fórumok, mint a YouTube vagy a MySpace. A forgalom jelenleg nagyjából fele-fele arányban származik internetes és mobiltelefonos letöltésekből. A mobiltelefonos üzletágban a forgalom túlnyomó részét a csengőhangok adják.
Tovább szelídül az internetes zenecserélők atyja
Szenved a zeneipar: legálisan nem hallgatunk
Milliméterenként 50 dollárért jön az új csodamobil