A nemzetközi piacokon aktív befektetési alapok által megvásárolt értékpapírok, egyéb befektetési termékek árfolyamát nem forintban, hanem más devizában jegyzik. Mindez azt jelenti, hogy a befektetőnek ilyen jellegű megtakarítás esetén a külföldi értékpapírok árfolyam-ingadozásból eredő kockázata mellett - ha az alapkezelő ezt a kockázatot nem fedezi - a forint árfolyamingadozásából fakadó kockázatokkal is számolnia kell.
Ez a kitétel az idehaza forgalmazott külföldi devizában (jellemzően dollárban, vagy euróban) és forintban elérhető befektetési alapokra egyaránt igaz. Míg azonban a devizában elérhető alapoknál a forint kurzusának mozgása az árfolyamban közvetlenül nem látszik (az a deviza forintra váltásakor jelentkezik), addig a forintos külföldi alapoknál ez a hatás már a befektetési jegyek árfolyamában is tükröződik.
Több pénz a befektetési alapokban Nyomulnak a befalapok |
Ebből adódóan könnyen előfordulhat, a forint adott devizával szembeni erősödése esetén akkor is csökken a külföldi papír forintban kifejezett árfolyama, ha annak az eredeti pénznemben kifejezett kurzusa meg se mozdul. És fordítva: a hazai deviza gyengülése a tőzsdei kurzusok változatlansága esetén is a befektetési jegyek egy jegyre jutó nettó eszközértékének növekedéséhez vezethet.