Kevesebbet vásárolunk, ez már biztos
A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az eladások volumene az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal mérséklődött.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2008 első félévében 2890 milliárd forint értékű árut forgalmaztak.
Az első félévben a vásárlások 53 százalékát jelentette élelmiszer és élelmiszer jellegű termékek értékesítése. A naptárhatástól megtisztított adatok alapján az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek változatlan áras forgalma 2008 első félévében 1,6 százalékkal, júniusban 1,5 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától.
Júniusban az eladások 92 százalékát lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) forgalma 1,6 százalékkal mérséklődött, az élelmiszer-, ital-, dohányáru szaküzletek eladásai 0,2 százalékkal növekedtek. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem júniusi forgalmának volumene 0,2 százalékkal elmaradt a májusitól.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma az első félévben 2,8 százalékkal, júniusban 2,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
Júniusban a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletek, valamint az összes forgalomból csekély súlyt képviselő csomagküldő hálózat és a használtcikk-üzletek eladásai növekedtek; a többi üzlettípus értékesítése elmaradt az előző évi szinttől.
A legnagyobb mértékben a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-üzletek kiskereskedelmi forgalmának volumene esett vissza. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma júniusban 0,3 százalékkal elmaradt a májusitól.
Az országos kiskereskedelmi forgalomból továbbra is Közép-Magyarország veszi ki a legnagyobb részt, aránya az első negyedévben 39 százalékot tett ki. A többi régió egyenként 9-12 százalékban részesedett a kiskereskedelmi forgalomból.
Az Eurostat 2008 első félévének legalacsonyabb mutatóit becsülte júniusra: a naptárhatástól megtisztított adatok alapján a kiskereskedelmi forgalom volumene az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 1,1 százalékkal, az eurózóna országaiban 3,1 százalékkal csökkent az előző év júniusához képest. A tagállamok közül kiugróan növekedett a kiskereskedelmi forgalom Romániában; a legnagyobb mértékű visszaesést Lettországban, Spanyolországban és Észtországban figyelték meg.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelmi üzletek értékesítésének volumene júniusban 6,2, az első félévben 0,8 százalékkal csökkent, ez a tendencia egybeesik az első alkalommal üzembe helyezett közúti gépjárművek számának alakulásával.
Az üzemanyag-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma júniusban 0,5 százalékkal, az első félévben 0,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit, a lassan gyarapodó gépjárműállomány mellett. A Magyar Ásványolaj Szövetség tagvállalatainak üzemanyag-értékesítése tendenciájában hasonlóan alakult.
Luxuslázban éghet Budapest
Senki sem vásárol Amerikában
MTI