.jpg)
Júniusban az előző hónaphoz képest az eladások volumene 0,4 százalékkal csökkent a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint. A kiskereskedelmi forgalom tavaly az első hét hónapban 5,1 százalékkal, ezen belül júliusban 4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit a naptárhatástól megtisztított volumenindexek alapján.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2007 első hét hónapjában 3320 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, júliusban a kiskereskedelmi üzletek forgalma megközelítette a 530 milliárd forintot.
A kiskereskedelmi eladások 50,4 százalékát az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 19,8 százalékát a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-, 11,1 százalékát a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk-kiskereskedelmi üzletekben bonyolították, a többi szakágazat részesedése 18,7 százalék volt.
Folytatódott az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalmának visszaesése, júliusban 1 százalékkal elmaradt az előző év azonos hónapjának szintjétől. Az eladások 92 százalékát lebonyolító vegyes termékkörű üzletek - hiper-, szupermarketek, vegyesboltok - forgalma júliusban 0,8, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek eladásai ennél nagyobb mértékben, 3,7 százalékkal csökkentek.
Júliusban a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalmának volumene 0,1 százalékkal mérséklődött az egy hónappal korábbi szinthez képest.
Tovább csökkent a nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma, az eladások júliusban 6,6 százalékkal elmaradtak az előző év azonos időszakának szintjétől.
Júliusban csak a használtcikk- és a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletek tudták eladásaikat növelni, miközben a többi tevékenységcsoport változatlan áras forgalma nem érte el az előző év azonos hónapjának szintjét.
A legnagyobb mértékben továbbra is a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikküzletek, valamint az iparcikk jellegű vegyes üzletek értékesítésének volumene esett vissza az előző év azonos hónapjához képest.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelmi üzletek, valamint üzemanyagtöltő-állomások együttes forgalma júliusban 201 milliárd forint volt. A gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelmi üzletek változatlan áras forgalmának csökkenése júliusban tovább folytatódott, 7,2 százalékkal elmaradt az előző év azonos hónapjának szintjétől.
Az üzemanyag-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma 2007. júliusban 2,1 százalékkal emelkedett.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 2007. júliusban az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 2,2, az eurózóna országaiban 0,5 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest a naptárhatástól megtisztított adatok alapján. A tagállamok közül kiemelkedően növekedett Lettország változatlan áron számított kiskereskedelmi forgalma, ugyanakkor a magyar kiskereskedelemhez hasonlóan számos tagállamban mértek csökkenést, a legnagyobb visszaesést Belgiumban becsülték.(GRAFIKA)
Az eladások nőttek, a mérleghiány csökkent az USA-ban
Vasárnapi vásárnap: egyre többen húznák le a rolót
A megszokásból csak az akciók tudnak kirobbantani
MTI