Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Kevesen fizetnek sok adót, Magyarország szembe megy a szűkebb és tágabb környezete adócsökkentési trendjével, emellett magasak az adószintek - mondta László Csaba
Kevesen fizetnek sok adót, Magyarország szembe megy a szűkebb és tágabb környezete adócsökkentési trendjével, emellett magasak az adószintek - foglalta össze László Csaba, a KPMG adópartnere a versenyképességet leginkább rontó három legfontosabb okot a Pénzügykutató Zrt. és a Főváros Vízművek Zrt. által rendezett adókonferencián.
A bruttó hazai össztermékhez (GDP) viszonyítva a magyar adóbevétel aránya 38,6 százalék, ami kevesebb ugyan az EU-25-ök 40,9 százalékos átlagához képest, de több, mint a régiós versenytársaké, hiszen a lengyel adat 34,2 százalék, a cseh 36,3, a szlovák 29,5 százalék, míg a bolgár 34,8, a román 28,8 százalék - sorolta az adatokat László Csaba. A volt pénzügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar társasági adó 16 százalékos kulcsához már hozzá kell adni a 4 százalékos különadót is.
"Jelenleg szembe megyünk az adózásban tapasztalható európai trenddel, hiszen az osztrák és a német társasági adókulcsot is mérsékelték" - jelezte a volt pénzügyminiszter.
Az adórendszer jövőbeni átalakítása során, amennyiben elérkezik az idő az adócsökkentésre, a munkáltatókat terhelő 33,5 százalékos járulékot, és a vállalkozásokat érintő kiegészítő adókat érdemes csökkenteni, miközben a helyi iparűzési adó 400-450 milliárd forintra rúgó összegét ki kellene egy másik adófajtával váltani - javasolta László Csaba, rámutatva arra is, hogy amióta az osztalékadó mértékét 35 százalékra emelték, azóta ezen az ágon alig-alig veszik ki a jövedelmeket, azok inkább a házipénztárakat hizlalják. A volt pénzügyminiszter az adóemelési lehetőségek közül megemlítette az áfa 22-23 százalékra való növelését és az értékalapú ingatlanadó bevezetését.
Az adórendszer változtatása esetén meggondolandó az egykulcsos adó bevezetése - amelynek mértékét 20 százalék körül lehetne -, az egyedi adókedvezmények kiiktatása és az úgynevezett kis adók megszüntetése - magyarázta László Csaba. Véleménye szerint a központi és a helyi önkormányzati adóapparátus részleges összevonását is érdemes megfontolni, hiszen az APEH közel 15 ezer dolgozója 8 ezer milliárd forint adót szed be, miközben a helyi önkormányzatokhoz tartózó 11 ezer adóügyintéző 600 milliárd forint helyi adót.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár