Kezdhetünk aggódni: a "nemek" vezetnek Írországban
A dublini, limericki, kerryi, corki és vidéki szavazókörzetekből érkezett első részeredmények mutatják azt, hogy a csütörtöki népszavazáson a "nemek" kerültek fölénybe.
"Vagy jóval több az elutasító voks, vagy 50:50 százalékos a két tábor közötti arány. Mostanáig alig akadt olyan szavazóhelyiség, ahol az igenek vezetnek" - adta hírül a rádió. Az "igen" tábor kilátásai rosszak - toldotta meg.
A rádióban felhívták ugyanakkor figyelmet arra, hogy az első részeredményeket óvatosan kell kezelni, mert csak a szavazókörzetek töredékében értékelték ki a voksokat.
Máris megijedt az euró |
Az egyik politikai párt szavazási megfigyelője szintén úgy nyilatkozott a brit hírügynökségnek, hogy öt dublini szavazókerületben a "nemek" előnye mutatkozik, háromban egyformán oszlanak meg a szavazatok, egyben pedig az igenek állnak nyerésre.
A helyi média szerint Dublinban, ahol az összes szavazásra jogosult körülbelül egynegyede él, vannak olyan szavazóhelyiségek, ahol kétszer annyi "nem" voksot adtak le, mint "igent". A részeredmények ismeretében Dick Roche, az ír kormány Európa-ügyi minisztere is kijelentette, hogy "az igen tábor nem áll jól".
A voksok összeszámlálása helyi idő szerint péntek délelőtt 9 óra körül kezdődött meg a 43 szavazókerületben, végleges eredmények legkorábban késő délután várhatók. A lisszaboni szerződés sorsát eldöntő referendum kimenetele egyelőre megjósolhatatlan, a legutóbbi közvélemény-kutatásokban a támogatók és az elutasítók fej fej mellett álltak. A részvételi arányról hivatalos adatokat nem tettek közzé. Az Irish Times című lap szerint a szavazók 50 százaléka járult az urnákhoz, az RTE 40 százalékra becsülte arányukat. Elemzők is attól tartanak, hogy az alacsony részvételi arány az elutasítók táborának kedvezett.
Meredten várjuk az ír eredményt
Már 18 tagállam a lisszaboni szerződés mellett
Alkotmány-e az új EU-szerződés?
Kétséges az ír ratifikáció
MTI