A New York-i Értéktőzsdéről (NYSE) tavaly nettó 38,8 milliárd dollárnyi vállalat távozott; a második számú New York-i értékpiac, a Nasdaq nettó 11 milliárd dollár tőkeértéket vesztett 2006-ban, csaknem a kétszeresét az előző évinek. Az új elsődleges vállalati kibocsátások globális összértéke azonban december végéig elérte a 253 milliárd dollárt, vagyis több mint 100 milliárd dollárral haladta meg a tőzsdei kivezetésekét.
A tőzsdéken 2006-ban megjelent új részvénytőke-érték jelentős része orosz és kínai cégek bevezetéséből eredt; e két országból 65 milliárd dollárnyi vállalatot vezettek be újonnan a tőzsdékre.
A Londoni Értéktőzsdéről (LSE) történt legjelentősebb tavalyi kivezetés a brit BAA repülőtér-üzemeltetőé volt, miután a céget 2006 nyarán, több mint 10 milliárd fontért, hosszas küzdelem után felvásárolta a spanyol Grupo Ferrovial infrastrukturális és szolgáltató csoport. A BAA-t a tranzakció zárása után, augusztusban kivezette az új tulajdonos az LSE-ről. A BAA fél évvel korábban a Ferihegyet működtető Budapest Airportot vásárolta fel, a Ferrovial azonban azóta elvi megállapodásra jutott a magyar cég eladásáról a német Hochtief építőipari csoport repülőtér-üzemeltető üzletágával, amely annak idején a második helyen végzett a ferihegyi privatizációs pályázaton.
Az LSE-n - saját újévi közleménye szerint - tavaly mindazonáltal rekord értékű, 27,9 milliárd font (53 milliárd dollár, 11 ezer milliárd forint) új vállalati részvény jelent meg, 71 százalékkal több, mint az előző évben.
A Financial Times keddi kommentárja szerint "gondosan időzített" adatközlésről van szó, amelynek célja - jóllehet ez nem része az átvételi kísérletek elleni hivatalos védekezési stratégiának - annak bemutatása, hogy a londoni tőzsde növekedési kilátásait a piaci szereplők nem értékelik kellőképpen.
Friss tőzsdei árfolyamok |
A tőzsdét működtető cég már karácsony előtt körlevélben óvta a részvényeseket a céget szerinte mélyen alulértékelő Nasdaq-ajánlat elfogadásától, egyebek mellett azzal az érvvel, hogy a tőzsdeüzemeltető
tavalyi egész éves alapszintű eredménye várhatóan legalább 50,4 penny lesz részvényenként, ami nem kevesebb mint 58 százalékos növekedés. A vállalatvezetés 2007-re a tavalyihoz képest legalább 50 százalékos osztalékemelést ígért a részvényeseknek, részvényenként 18 pennyre, ha nem adják el LSE-befektetésüket.
Az International Financial Services London (IFSL), a londoni pénzügyi szektor promóciós társasága tavaly év végi legfrissebb jelentése szerint a londoni tőzsde fő piacán jegyzett 1292 brit vállalat
együttes piaci tőkeértéke 1781 milliárd font (690 ezer milliárd forint) volt a tavalyi harmadik negyedév végén, 3 százalékkal alacsonyabb a 2006 első kereskedési napján mérténél. A vállalatok részvényeivel azonban az első kilenc hónapban 2384 milliárd font (900 ezer milliárd forint) értékben kereskedtek, ami 29 százalékkal magasabb forgalmazási érték az egy évvel korábbi azonos időszakénál.
Az IFSL szerint a londoni tőzsde teljes kapitalizácója a brit GDP-érték 139 százaléka volt, a második legmagasabb arány a világon a tokiói tőzsdének a japán GDP-hez mért 162 százaléka után; az NYSE-n és a
Nasdaqon forgalmazott vállalatok egyesített tőkeértéke az amerikai GDP 136 százaléka volt.
Az elmúlt egy évben az LSE-n hajtották végre az új európai elsődleges nyilvános kibocsátások 37 százalékát, 50,7 milliárd euró értékben, állt az IFSL év végi londoni összesítésében.
Sikeres évet zárt a BÉT - 2006 számokban
Beragadhat az ELADNI gomb a tőzsdéken