1p
A közeljövőben sok jóra nem lehet számítani – hangsúlyozta a lakosság hitelfelvételi kedvével kapcsolatban Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi stabilitási igazgatója
A közeljövőben sok jóra nem lehet számítani – hangsúlyozta a lakosság hitelfelvételi kedvével kapcsolatban Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi stabilitási igazgatója az IIR Hungary által tartott Lakossági üzletág a bankszektorban 2011 című, múlt héten tartott konferencián.

A szabályozói korlát, a kilakoltatási moratórium ugyanis nehezíti a helyzetet és keresleti problémák is vannak. Nagyon sokan el vannak adósodva (főként devizában), és sokan óvatosak is, ezért a hitelfelvételi kedv nagyon nyomott.

A válság előtt minden bank az erőforrásait a hitelkihelyezésre használta, most pedig már a meglévő portfólió kezelésével foglalkoznak, ami nagy kihívást jelent.

Az új szerződések ma már főleg forintban köttetnek. A korábbinál sokkal kisebb ezek volumene is, azonban a legfőbb problémát az jelenti, hogy az állományon belül a devizahitelek részaránya nagyon jelentős és ez csak nagyon lassan csökken. Az igazgató szerint meg kell oldani a „brutto flow”, azaz a folyósítás, és a „stock”, azaz az állomány problémáját is, ez pedig egy nagyon lassú folyamat, amelynek még csak az elején vagyunk. Pedig ez a kérdéskör nagyon fontos gazdasági problémákat vet fel.

A „netto flow”, tehát az állományváltozás viszont folyamatos, nagyon lassú csökkenést mutat. Ebből a szempontból a régió ketté tagozódik: Bulgária, Csehország és Lengyelország például növelni tudja, míg a Baltikum és a hazai bankok pedig csökkentik a kihelyezett hitelek mennyiségét.

A várható fordulópont egyre inkább kitolódik, mivel sem a lakásárverezési moratórium, sem az óvatossági tényező nem kedvez ennek.

Vannak az ár mellett más, fontos tényezők: a hitelezés feltételei. Ezeken főleg szabályozói oldalról szigorítottak az utóbbi években, így eltolódott a „hitelképességi” határ. A vezető hangsúlyozta, hogy most nagyon nyomott a hitelezés, azonban a jövőre nézve sincs kereseleti oldalról élénkülést mutató tényező.

Problémát jelent az eladósodottségi ráta és a törlesztési teher, valamint a magas munkanélküliség. Nagy gond az is, hogy a svájci frank alapú hitelek részletei a forint árfolyamának gyengülése miatt nagyjából 35 százalékkal növekedett az elmúlt években.

A törlesztőrészlet jövedelemarányos szintje lényeges a hitellel rendelkezőknél: míg 2007-ben 18 százalék volt, 2010-ben már 37 százalékos szintet ért el átlagosan az MNB saját mérése szerint. Ráadásul a legszegényebbeknél az átlag fölötti ez az arány. Elhangzott, hogy több tényező miatt lehet ez a növekedés: 2008-ban még nagyon sok jelzáloghitelt helyztek ki,  sok volt a fedezet nélküli hitel is, azonban mára az árfolyam leértékelődött és a kamatlábak is növekedtek.

Kik járnak jól az új, egykulcsos adórendszerben a családtámogatással együtt? – tette fel a kérdést az igazgató. Méréseik alapján csak a legtehetősebbeknek növeli a jövedelmét, amennyiben nincs gyermekük, a gyerek(ek)kel rendelkezőknél viszont már az alacsonyabb jövedelműeknek is kedvez. A felmérés szerint az adófizetők nagyjából 20 százaléka jobban jár, 40 százalékának nem változott a helyzete, 40 százalékuk pedig rosszabbul jár az új adótörvények miatt.

Hitelkereseti oldalról ugyan korlátozott mértékben növelheti az új kihelyezéseket az új adórendszer, de mivel a nagyobb jövedelműek többet tudnak megtakarítani, így nem lesz szükségük hitelekre, ami nem jó hír a bankrendszer szempontjából.

Nagy Márton elmondta azt is: a lakossági portfólióra jellemző, hogy a nem teljesítő hitelállományok aránya folymatosan, látszólag csökkenő ütemben nő. Sok ügyfél hitelét azonban az átstrukturálások miatt görgetik maguk előtt a bankok, hiszen a teljes portfólió 12 százalékát már átstrukturálták. Nagyban számít tehát, hogy ezzel a lépéssel mennyire sikerül megmenteni az ügyfelek hitelfizetőképességét, és hogy a türelmi időszak végén a visszaemelkedő részleteket tudják-e majd fizetni. Ebből a szempontból egy nagy lejárati csúcs közeledik idén év végén, azonban a másodkörös átstrukturálásokkal sok hitelt tovább göregethetnek a bankok – tette hozzá.

A meglévő portfóliók esetében tehát kulcskérdés az átstrukturálás. A bankoknak ugyanis az az érdekük, hogy megegyezzenek az ügyféllel és megvárják, hogy visszaálljon a fizetőképessége.

Egy hozzászóló szerint azonban ez nagyban okoz modern „röghöz kötöttséget”, hiszen a mobilitást jelentősen befolyásolja és ezért társadalmi problémákat is felvet.

Az igazgató szerint tehát nagy kihívások várnak bankrendszerre. Azonban szerinte nem lehet elhallgatni azt sem, hogy a jelzáloghitel nagyon jó üzlet és nagy profitot jelent a pénzintézeteknek.

 

Privátbankár - Szilágyi Balázs

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG