A közbizalom vészes hiánya nemcsak az intézmények megítélésében jelentős, de saját magunk és közösségeink részvételi - s így változtatási - esélyeit is károsan befolyásolja, rombolja az önbizalmat és negatív képet fest a demokráciába vetett hitről is - derült ki a Közösségfejlesztők Egyesületének országos felméréséből, amelyet hétfőn az MTI-hez is eljuttattak.
A közlemény szerint a kutatók azt vizsgálták, hogy milyen a közbizalom hazai állapota, mennyire bíznak meg az emberek a különféle intézményekben, az általuk alapított civil szervezetekben, választott tisztségviselőikben országosan és helyi szinten, továbbá milyen az emberek hajlandósága, kedve a társadalmi részvételre.
Az önkéntesek utcákon, vasútállomásokon, parkokban, iskolákban és különféle közösségi rendezvényeken tölttettek ki a megyékben, városokban és falvakban 4700 kérdőívet. Bár a felmérés során nagy volt a kérdezésszám, az szociológiai értelemben nem tekinthető reprezentatív mintának.
Ön szerint mely pártok jutnak be a Parlamentbe? Szavazzon! >> |
Elgondolkodtatónak tartják, hogy az elmúlt időkből semmilyen érdemi kísérletet nem ismerünk, amely ennek a trendnek a lefékezését, megállítását, megfordítását célozná. "Mintha természetes, normális lenne ez a folyamat".
"A bizalom nem pusztán az illem, a jó ízlés követelménye, hanem a társadalom gazdasági helyzetének, a változásokhoz való igazodási képességének, egy nagyobb közösség, az ország működésének kiemelten fontos meghatározója. Az intézmények a közösség bizalma nélkül működésképtelenné válhatnak. Ha nem bízunk az orvosokban, a tanárokban, az óvónőkben és más helyi intézményekben, akkor zavar keletkezik falunk, városunk egészségügyének, oktatásának működésében. S ha nem bízunk a társadalom intézményeiben, akkor egész társadalmunkat fenyegetheti a működésképtelenség" - írják a kutatók.
Az egészségünket és a pénzüket féltjük a legjobban
Reményt hozott az új év a cégeknek
Az elégedetlenek országa vagyunk
MTI