1p
A világ most ugyan a leolvadóban lévő piacokat bámulja, a felfordulás azonban nem csupán pénzügyi válság: történelmi léptékű geopolitikai átrendeződés folyik
A világ most ugyan a leolvadóban lévő piacokat bámulja, a felfordulás azonban nem csupán pénzügyi válság: történelmi léptékű geopolitikai átrendeződés folyik, amelyben a globális hatalmi egyensúly visszafordíthatatlanul áthelyeződik - írja vasárnap megjelent elemzésében egy neves brit politikai filozófus.

John Gray, a londoni közgazdasági egyetem, a London School of Economics politikatudományi professzora, számos politikai-filozófiai munka szerzője a The Observerben megjelent írásában úgy véli: véget ért az Amerika globális vezető szerepével jellemzett időszak, amely a második világháborúig nyúlt vissza.

Gray szerint a pénzügyi rendszer kulcselemeinek államosítása a szabadpiac Amerika által hirdetett hitvallásának önmegsemmisítésével ér fel, miközben azok az országok, amelyek fenntartották a piacok ellenőrzését, most igazolva érezhetik magukat. Ez a változás, következményeit tekintve, legalább olyan messze ható, mint a Szovjetunió bukása volt, hiszen egy egész kormányzati és gazdasági modell omlott össze.

A hidegháború vége óta az egymást követő amerikai kormányzatok a pénzügyek megfelelő kezeléséről oktattak ki más országokat. Indonézia, Thaiföld, Argentína és több afrikai ország súlyos kiadáscsökkentéseket és mély recessziókat élt át; ez volt az ára annak, hogy segélyeket kaphassanak az "amerikai ortodoxiának érvényt szerző" Nemzetközi Valutaalaptól - áll a vezető vasárnapi baloldali brit lap által közölt elemzésben.

Az írás szerint különösen Kínát piszkálták állandóan bankrendszerének gyengesége miatt, most azonban mégsem kínai bankok mennek csődbe. "Micsoda jelképi ereje volt annak, hogy miközben kínai asztronauták űrsétára indultak, az amerikai pénzügyminiszter térdre kényszerült" - írta Gray, azokra a hírekre utalva, hogy Henry Paulson állítólag térdre ereszkedve könyörgött a Kongresszusnak bankmentő programja elfogadásáért.

Most, hogy az amerikai szövetségi finanszírozási rendszer immár kritikus mértékben függ a külföldi tőke folyamatos és nagyarányú beáramlásától, azok az országok fogják Amerika gazdasági jövőjét meghatározni, amelyek elvetették a kapitalizmus amerikai modelljét - áll a The Observer által ismertetett írásban.

Gray szerint a jelenlegi helyzetben az állam szerepének példátlan mértékű kiterjesztése az egyetlen módja a piaci katasztrófa megakadályozásának. Ennek következménye azonban az lesz, hogy az Egyesült Államok még erőteljesebben rá lesz utalva a világ új, feltörekvő hatalmaira.

A szerző szerint a kérdés az, hogy az amerikai adósságpapírokból nagy mennyiségben vásárló országok - köztük Kína, az Öböl menti országok vagy Oroszország - hajlandók-e továbbra is támogatni a dollár globális tartalékvaluta-szerepének fenntartását, vagy inkább arra látnak most lehetőséget, hogy a gazdasági hatalmi egyensúlyt tovább billentsék a maguk javára. Bárhogy lesz is, az események ellenőrzése már kicsúszott Amerika kezéből - áll az elemzésben.

Gray szerint "az amerikai erő összeomlásának" nagy geopolitikai visszahatásai lesznek. A meggyengült amerikai gazdaság már nem sokáig tudja finanszírozni a túlfeszített amerikai katonai kötelezettségvállalásokat. Amerika iraki visszavonulásának Irán lesz a térségi nyertese; kérdés, hogy erre mit válaszol Szaúd-Arábia.

Kína vezetői egyelőre csendben szemlélik a kibontakozó válságot, de Amerika gyengesége nem fogja-e őket arra bátorítani, hogy érvényesítsék Kína erejét?


Ezekre a kérdésekre most még nem lehet biztonsággal válaszolni, de annyi már bizonyos, hogy Amerikából egyre gyorsabban szivárog el az erő; az Egyesült Államok már azt is tehetetlenül szemlélte, hogy Oroszország a grúz válság nyomán átrajzolta a geopolitikai térképet - áll Gray vasárnap közölt írásában.

A szerző szerint szinte észrevétlenül olyan új világ születik, amelyben Amerika csak egyike a nagyhatalmaknak, és olyan jövővel lesz kénytelen szembesülni, amelyet már nem képes maga formálni.

A válság Obamának kedvez
Mennyit bír még Amerika?
Bush végre kimondta: válságban Amerika
Hogyan lehet túlélni egy válságot? 
New York is elhesegeti a tőzsdekeselyűket 
Minket is lehúz a válság - mi várható jövőre? 
Fúzióval mentené magát a két nagybank

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG