A világ legnagyobb hitelminősítőjének csütörtöki londoni bejelentése szerint a negatív figyelőlistára vétel a potenciális további adósságnövekedést tükrözi, tekintve, hogy a 30 százaléknyi részre teendő esetleges konkrét ajánlat "költséges lenne", közel járna a 2 milliárd dollárhoz. Mindemellett az sem tudható egyelőre, hogy a Mol miképp - készpénzzel, vagy esetleg saját részvénnyel - fizetne bármely olyan részvényhányadért, amelyet közvetlenül a horvát kormánytól venne meg.
Karl Nietvelt, a Standard & Poor´s olajágazati elemzője azt mondta: mivel a Mol pénzügyi rugalmassága az adósság elmúlt évi "megugrása" nyomán máris korlátozott, az eladósodottság további érdemi növekedése valószínűleg a Mol adósosztályzatának egy fokozattal történő leminősítéséhez vezetne. Ha ez bekövetkeznék, azzal a magyar olajipari vállalat elveszítené befektetésre ajánlott adósosztályzatát, és átkerülne a magas hozamú, vagyis már spekulatív "BB" sávba, "BB plusz" besorolással.
A Standard & Poor´s 2005. szeptemberben adta meg a megszorításokkal már befektetésre ajánlottnak tekintett "BBB" adóskockázati osztályzatsáv alapfokát, a "BBB mínusz"-t első vállalati minősítésként a Molnak. Ehhez fűzött akkori elemzésében a hitelminősítő kiemelte: a Mol a független európai finomítók közül addig egyedüliként kapott befektetői fokozatot az S&P-től, amit a korlátozott versennyel jellemzett, erőteljes kiskereskedelmi pozíció és a finomítói tevékenységben érvényesülő, a nyugat-európai cégeknél számottevően jobb profitrés indokolt.
Stabilitását kockáztatja a Mol |
A Cashline elemzői szerint a MOL szempontjából szinte felbecsülhetetlen stratégiai jelentősége van a horvát cégnek. A Cashline szerint az INA akvizíció piac általi megemésztése időbe telhet, de nem kétséges az előbb-utóbb jelentkező kedvező hatás. Részletek >> |
Nietvelt e hét elején, a kilátásba helyezett INA-ügyletről az MTI-nek azt mondta: az S&P "már tanulmányozza" a lehetséges költségkihatásokat és azok lehetséges finanszírozási módjait, arra az esetre, ha az ügylet "egyáltalán végbemegy".
A negatív figyelőlista bejelentéséhez fűzött csütörtöki elemzésében az S&P iparági szakértője ugyanakkor úgy vélekedett, hogy a Mol korlátok közé szoríthatja az adósságállomány növekedését, mivel a cseh CEZ energiaipari céggel bonyolított sajátrészvény-ügyletből 0,8 milliárd dollár bevétele származhatott, és az ománi olaj- és gázipari vállalattal kötött hasonló tranzakciónak is lehet készpénz-összetevője.
Az S&P szerint a Mol kiigazítással számolt nettó adóssága március végén 981 milliárd forint (5,9 milliárd dollár) volt, a működésből eredő pénzügyi bevételnek az adóssághoz mért aránya a március végén zárult egy évben azonban továbbra sem volt több 36 százaléknál. A hitelminősítő várakozása szerint ha lesz konkrét ajánlat az INA-részvényekre, azt a Mol a következő egy hónapban megteszi, és az ügylet sikeres lezárása legalább három hónapot igénybe vesz. Így a csütörtökön bejelentett negatív figyelőlista végkimenetele idén október előtt nem valószínű.
A Standard & Poor´s közölte ugyanakkor, hogy figyelembe fogja venni az INA konszolidációjának a Mol élvonalbeli piaci helyzetére és növekedési potenciáljára, valamint a magyar cég szerény kitermelési oldali portfoliójának szélesítésére gyakorolt kedvező hatását. Ennek eredményeként az S&P "kissé talán csökkentheti" a jelenlegi besoroláshoz megkívánt működésibevétel/adósság rátát, amelynek minimuma most 35 százalék.
Betelt a pohár: a Mol beperelte az OMV-t
Az OMV is köröz az INA körül
Most kell alaposan bevásárolni a Mol-részvényekből
MTI