1p
Két éven belül másodszor vette negatív előjelű figyelőlistára a Mol "BBB mínusz" szintű, még épphogy befektetői ajánlású cégadósi besorolását az S&P.
Két éven belül másodszor vette negatív előjelű figyelőlistára csütörtökön a Mol "BBB mínusz" szintű, még épphogy befektetői ajánlású cégadósi besorolását a Standard & Poor"s, ezúttal a horvát INA olajcég 30 százaléknyi, nem a horvát kormány kezén lévő részvényhányadának felvásárlási tervére és arra hivatkozva, hogy a Mol további, állami kézben lévő INA-rész megszerzéséről is tárgyal a horvát kormánnyal. A Mol elveszítheti befektetésre ajánlott adósosztályzatát.

A világ legnagyobb hitelminősítőjének csütörtöki londoni bejelentése szerint a negatív figyelőlistára vétel a potenciális további adósságnövekedést tükrözi, tekintve, hogy a 30 százaléknyi részre teendő esetleges konkrét ajánlat "költséges lenne", közel járna a 2 milliárd dollárhoz. Mindemellett az sem tudható egyelőre, hogy a Mol miképp - készpénzzel, vagy esetleg saját részvénnyel - fizetne bármely olyan részvényhányadért, amelyet közvetlenül a horvát kormánytól venne meg. 

Karl Nietvelt, a Standard & Poor´s olajágazati elemzője azt mondta: mivel a Mol pénzügyi rugalmassága az adósság elmúlt évi "megugrása" nyomán máris korlátozott, az eladósodottság további érdemi növekedése valószínűleg a Mol adósosztályzatának egy fokozattal történő leminősítéséhez vezetne. Ha ez bekövetkeznék, azzal a magyar olajipari vállalat elveszítené befektetésre ajánlott adósosztályzatát, és átkerülne a magas hozamú, vagyis már spekulatív "BB" sávba, "BB plusz" besorolással.

A Standard & Poor´s 2005. szeptemberben adta meg a megszorításokkal már befektetésre ajánlottnak tekintett "BBB" adóskockázati osztályzatsáv alapfokát, a "BBB mínusz"-t első vállalati minősítésként a Molnak. Ehhez fűzött akkori elemzésében a hitelminősítő kiemelte: a Mol a független európai finomítók közül addig egyedüliként kapott befektetői fokozatot az S&P-től, amit a korlátozott versennyel jellemzett, erőteljes kiskereskedelmi pozíció és a finomítói tevékenységben érvényesülő, a nyugat-európai cégeknél számottevően jobb profitrés indokolt. 

Stabilitását kockáztatja a Mol
A Standard & Poor´s 2006. áprilisban egyszer már negatív figyelőlistára vette a magyar olajcéget, miután akkoriban ismertté vált, hogy a Mol átvételi ajánlatra készült az orosz OAO Udmurtneft olajtermelő vállalatra. Az S&P 2006. decemberben végül stabilra javította vissza a Mol osztályzati kilátását, azzal az indokkal, hogy a magyar cég "figyelemreméltó pénzügyi teljesítményt" ért el abban az évben.

A Cashline elemzői szerint a MOL szempontjából szinte felbecsülhetetlen stratégiai jelentősége van a horvát cégnek. A Cashline szerint az INA akvizíció piac általi megemésztése időbe telhet, de nem kétséges az előbb-utóbb jelentkező kedvező hatás. Részletek >>
A negatív kihatású figyelőlistára vétel a hitelminősítői gyakorlatban rövid időn belüli leminősítés kockázatára figyelmeztet; a negatív kilátás hosszabb időtávra szól. 

Nietvelt e hét elején, a kilátásba helyezett INA-ügyletről az MTI-nek azt mondta: az S&P "már tanulmányozza" a lehetséges költségkihatásokat és azok lehetséges finanszírozási módjait, arra az esetre, ha az ügylet "egyáltalán végbemegy".

A negatív figyelőlista bejelentéséhez fűzött csütörtöki elemzésében az S&P iparági szakértője ugyanakkor úgy vélekedett, hogy a Mol korlátok közé szoríthatja az adósságállomány növekedését, mivel a cseh CEZ energiaipari céggel bonyolított sajátrészvény-ügyletből 0,8 milliárd dollár bevétele származhatott, és az ománi olaj- és gázipari vállalattal kötött hasonló tranzakciónak is lehet készpénz-összetevője.

Az S&P szerint a Mol kiigazítással számolt nettó adóssága március végén 981 milliárd forint (5,9 milliárd dollár) volt, a működésből eredő pénzügyi bevételnek az adóssághoz mért aránya a március végén zárult egy évben azonban továbbra sem volt több 36 százaléknál. A hitelminősítő várakozása szerint ha lesz konkrét ajánlat az INA-részvényekre, azt a Mol a következő egy hónapban megteszi, és az ügylet sikeres lezárása legalább három hónapot igénybe vesz. Így a csütörtökön bejelentett negatív figyelőlista végkimenetele idén október előtt nem valószínű. 

A Standard & Poor´s közölte ugyanakkor, hogy figyelembe fogja venni az INA konszolidációjának a Mol élvonalbeli piaci helyzetére és növekedési potenciáljára, valamint a magyar cég szerény kitermelési oldali portfoliójának szélesítésére gyakorolt kedvező hatását. Ennek eredményeként az S&P "kissé talán csökkentheti" a jelenlegi besoroláshoz megkívánt működésibevétel/adósság rátát, amelynek minimuma most 35 százalék.

Betelt a pohár: a Mol beperelte az OMV-t
Az OMV is köröz az INA körül
Most kell alaposan bevásárolni a Mol-részvényekből

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG