Kína idén lepipál mindenkit
A tavaly októberben megjelent, legutóbbi őszi Világgazdasági Kilátásokban az IMF erre az évre 4,8 százalékos világgazdasági növekedést jósolt, a januárban megjelent időközi előrejelzésében 4,1 százalékot valószínűsített idénre.
Az Egyesült Államokban az idén 0,5 százalékos, jövőre 0,6 százalékos GDP-növekedésre számítanak az IMF elemzői. A januári időközi előrejelzésben az IMF 1,5 százalékot valószínűsített az Egyesült Államoknak idénre, a tavalyi őszi rendes előrejelzésben 1,9 százalékot jósolt erre az évre, és 1,9 százalékot valószínűsítettek tavalyról is. A tényleges ütem tavaly 2,2 százalék volt a 2006-os 2,9 százalék után.
Az euróövezetnek az idén 1,4 százalékos, jövőre 1,2 százalékos GDP-növekedést jósolnak az IMF elemzői. Az őszi előrejelzésben 2,1 százalékot vártak erre az évre. Tavalyra 2,5 százalékot várt az IMF, a tényleges ütem az EU statisztikai hivatala szerint 2,6 százalékos volt a 2006-os 2,8 százalék után, amely hatéves rekord volt.
Az EU brüsszeli központjának bennfentesei egy héttel ezelőtt úgy tudták, hogy az euróövezet ez évi átlagos gazdasági növekedésére 1,3 százalékos jóslatot tesz majd az IMF, a pénzügyi piaci zűrzavarok, az amerikai gazdaság gyengülése, a drága kőolaj és drága euró miatt. Az Európai Bizottság szakértői túlzottnak tartották az IMF borúlátását, hiszen az év eleji euróövezeti mutatók, különösen az ipari termelésben, eddig jobbak a vártnál.
Az IMF januárban, időközi előrejelzésében, még 1,8 százalékos gazdasági növekedést valószínűsített az euróövezetnek erre az évre. Később, a februári időközi előrejelzésében az Európai Bizottság is 1,8 százalékos növekedési jóslatot tett erre az évre, leszállítva a reményeket a tavaly őszi előrejelzésében szerepelt 2,2 százalékról. Az EU egészére idén 1,8, jövőre 1,7 százalékos növekedést vár az IMF.
Németországnak az idén 1,4 százalékos, jövőre 1,0 százalékos GDP-növekedést valószínűsítenek most az IMF elemzői. A januári időközi előrejelzésben 1,5 százalékot, a tavaly őszi előrejelzésben 2,0 százalékot vártak erre az évre. Tavalyra 2,4 százalékot valószínűsítettek ősszel. Tavaly Németországban az évi átlagos gazdasági növekedés 2,5 százalékra, munkanapokkal kiigazítva 2,6 százalékra csökkent a 2006-os 2,9 százalékról, illetve munkanapokkal kiigazítva 3,1 százalékról, a szövetségi statisztikai hivatal szerint. Az Európai Bizottság februárban 1,6 százalékos gazdasági növekedést valószínűsített Németországnak idénre, az ősszel jósolt 2,1 százalék helyett.
Közép-Kelet-Európa országaira az idei évben 4,4 százalékos, jövőre 4,3 százalékos bővülést valószínűsít a Nemzetközi Valutaalap.
Japánban az idén 1,4 százalékos, jövőre 1,5 százalékos GDP-növekedésre számít az IMF. Az őszi előrejelzésben 1,7 százalékot várt erre az évre. Tavalyra 2,0 százalékot jósolt, a tényleges ütem 2,1 százalékos volt a 2006-os 2,4 százalék után.
Kínában az idei évre 9,3 százalékot, jövőre 9,5 százalékot vár az IMF gazdaságnövekedésben - ezzel Kína, az előrejelzés szerint a világon a leggyorsabb növekedést mutathatja majd fel.
Bár a sanyarú előrejelzések nem rengették meg a piacokat, hiszen a számok, sok előzetes kiszivárogtatásból, már több-kevesebb pontossággal ismeretesek voltak - és az IMF előrejelzéseinek egy részét társintézménye, a Világbank is az IMF-nél előbb közölte, elrejtve egy hosszabb, szintén félévente megjelenő tanulmányban a világfejlődés társadalmi-gazdasági, egészségügyi és környezeti összetevőiről - az euró a kitekintés nyilvánosságra hozatal után napi csúcsot döntött a dollárral szemben.
Az IMF is megtette jóslatát: 1% alatt az USA
Katasztrofális negyedéves GDP az EU-ban is
Milliárdos tőzsdeügynökök: a válság másik oldala
400 tonna aranyat dob piacra a Valutaalap
Mitől "különleges" a mostani válság?
MTI