1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaszi Világgazdasági Kilátásokban 3,7 százalékos átlagos gazdasági növekedést jósolt idénre a világnak, a tavalyi 4,9 százalék után. Jövőre 3,8 százalékos világgazdasági növekedést tart lehetőnek az IMF.

A tavaly októberben megjelent, legutóbbi őszi Világgazdasági Kilátásokban az IMF erre az évre 4,8 százalékos világgazdasági növekedést jósolt, a januárban megjelent időközi előrejelzésében 4,1 százalékot valószínűsített idénre.

Az Egyesült Államokban az idén 0,5 százalékos, jövőre 0,6 százalékos GDP-növekedésre számítanak az IMF elemzői. A januári időközi előrejelzésben az IMF 1,5 százalékot valószínűsített az Egyesült Államoknak idénre, a tavalyi őszi rendes előrejelzésben 1,9 százalékot jósolt erre az évre, és 1,9 százalékot valószínűsítettek tavalyról is. A tényleges ütem tavaly 2,2 százalék volt a 2006-os 2,9 százalék után.

Az euróövezetnek az idén 1,4 százalékos, jövőre 1,2 százalékos GDP-növekedést jósolnak az IMF elemzői. Az őszi előrejelzésben 2,1 százalékot vártak erre az évre. Tavalyra 2,5 százalékot várt az IMF, a tényleges ütem az EU statisztikai hivatala szerint 2,6 százalékos volt a 2006-os 2,8 százalék után, amely hatéves rekord volt.

Az EU brüsszeli központjának bennfentesei egy héttel ezelőtt úgy tudták, hogy az euróövezet ez évi átlagos gazdasági növekedésére 1,3 százalékos jóslatot tesz majd az IMF, a pénzügyi piaci zűrzavarok, az amerikai gazdaság gyengülése, a drága kőolaj és drága euró miatt. Az Európai Bizottság szakértői túlzottnak tartották az IMF borúlátását, hiszen az év eleji euróövezeti mutatók, különösen az ipari termelésben, eddig jobbak a vártnál.

Az IMF januárban, időközi előrejelzésében, még 1,8 százalékos gazdasági növekedést valószínűsített az euróövezetnek erre az évre. Később, a februári időközi előrejelzésében az Európai Bizottság is 1,8 százalékos növekedési jóslatot tett erre az évre, leszállítva a reményeket a tavaly őszi előrejelzésében szerepelt 2,2 százalékról. Az EU egészére idén 1,8, jövőre 1,7 százalékos növekedést vár az IMF.

Németországnak az idén 1,4 százalékos, jövőre 1,0 százalékos GDP-növekedést valószínűsítenek most az IMF elemzői. A januári időközi előrejelzésben 1,5 százalékot, a tavaly őszi előrejelzésben 2,0 százalékot vártak erre az évre. Tavalyra 2,4 százalékot valószínűsítettek ősszel. Tavaly Németországban az évi átlagos gazdasági növekedés 2,5 százalékra, munkanapokkal kiigazítva 2,6 százalékra csökkent a 2006-os 2,9 százalékról, illetve munkanapokkal kiigazítva 3,1 százalékról, a szövetségi statisztikai hivatal szerint. Az Európai Bizottság februárban 1,6 százalékos gazdasági növekedést valószínűsített Németországnak idénre, az ősszel jósolt 2,1 százalék helyett.

Közép-Kelet-Európa országaira az idei évben 4,4 százalékos, jövőre 4,3 százalékos bővülést valószínűsít a Nemzetközi Valutaalap.

Japánban az idén 1,4 százalékos, jövőre 1,5 százalékos GDP-növekedésre számít az IMF. Az őszi előrejelzésben 1,7 százalékot várt erre az évre. Tavalyra 2,0 százalékot jósolt, a tényleges ütem 2,1 százalékos volt a 2006-os 2,4 százalék után.

Kínában az idei évre 9,3 százalékot, jövőre 9,5 százalékot
vár az IMF gazdaságnövekedésben - ezzel Kína, az előrejelzés szerint a világon a leggyorsabb növekedést mutathatja majd fel.

Bár a sanyarú előrejelzések nem rengették meg a piacokat, hiszen a számok, sok előzetes kiszivárogtatásból, már több-kevesebb pontossággal ismeretesek voltak - és az IMF előrejelzéseinek egy részét társintézménye, a Világbank is az IMF-nél előbb közölte, elrejtve egy hosszabb, szintén félévente megjelenő tanulmányban a világfejlődés társadalmi-gazdasági, egészségügyi és környezeti összetevőiről - az euró a kitekintés nyilvánosságra hozatal után napi csúcsot döntött a dollárral szemben.

Az IMF is megtette jóslatát: 1% alatt az USA
Katasztrofális negyedéves GDP az EU-ban is
Milliárdos tőzsdeügynökök: a válság másik oldala
400 tonna aranyat dob piacra a Valutaalap
Mitől "különleges" a mostani válság?

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG