Kirostálták az oroszok a Richtert és az Egist
A Richter részesedése 4 százalékról 2,2 százalékra, az Egisé 1 százalékról fél százalékra zsugorodott az orosz veteránokat és más kedvezményezetteket ingyengyógyszerekhez juttató "közgyógylistás" programban (DLO), miután abból kirostálták a legdrágább orvosságokat - közölte a moszkvai Pharmexpert piackutató központ hétfőn. A DLO-listát tavaly november elsején ritkították meg (600 készítménynevet törölve róla és 1633-at hagyva meg rajta), még mielőtt kipattant az a kenőpénzbotrány, amely vizsgálati fogházba juttatta az orosz kötelező egészségbiztosítási alap (FFOMSZ) vezérkarát.
A FFOMSZ-vezetőket főleg azért vonják felelősségre, mert a DLO tavalyi büdzséjét alaposan túlköltötték, amit jórészt a drága gyógyszerek DLO-listára vétele okozott. A múlt évi DLO-költségvetést ugyanis alig több mint 29 milliárd rubelre (1,1 milliárd dollár) méretezték, de a listás gyógyszerekre 65 milliárd rubel (2,45 milliárd dollár) értékű receptet írtak fel - emlékeztetett a Kommerszant című üzleti lap. A finanszírozási szakadék miatt a DLO-kifizetések egyre húzódtak-halasztódtak, immár egyéves késéseket eredményezve. Ráadásul a FFOMSZ új vezetősége még mindig nem tudja megmondani, hogy mikor törlesztik ezeket a DLO-tartozásokat.
A DLO-rostálás, amelynek során az európai exportőrök gyógyszereit orosz cégek hasonló készítményeire cserélik ki a közgyógylistán, "számottevően, de nem vészesen" mérsékli azok eladásait az orosz piacon - mondta az MTI-nek a Pharmexpert főelemzője, David Melik-Guszeinov.
- Az állami DLO-program ugyanis a Richter teljes oroszországi forgalmának csak 17,5 százalékát, az Egisének pedig nem egészen 12 százalékát tette ki a múlt év január-szeptemberében. Ugyanakkor az orosz gyógyszerpiac (stabilan évi 20-25 százalékkal növekvő) kereskedelmi tartományára a Richter eladásainak 68 százaléka, az Egis értékesítésének pedig 77 százaléka jutott - mutatott rá Melik-Guszeinov. A fennmaradó 14,5 (Richter), illetve 11 százalékos (Egis) piaci hányadokat a stagnáló kórházi vásárlások adják. Melik-Guszeinov megjegyezte, hogy a DLO-válság a német Berlin-Chemie-t vagy a francia Sanofi-Aventist érzékenyebben érintette, mint a (magyar) Richtert és a (francia-magyar) Egist.
Felszámolná az egészségbiztosítási piacot a szlovák kormány
Az orosz közgyógyon buknak a magyar gyógyszercégek (hanganyag)
Összesúgtak a gyógyszerészek? A vád: kartellezés (hanganyag)