Az előző konvergenciajelentésben szereplő 0,6 százalékos visszaesésről 0,3 százalékra mérsékelte az idei gazdasági visszaesést a kormány a legfrissebb konvergenciajelentésben - jelentette be Oszkó Péter pénzügyminiszter sajtótájékoztatón Budapesten.
A legfrissebb konvergenciajelentés szerint teljesíthető az idei államháztartási hiánycél, a deficit a GDP 3,8 százaléka lehet eredményszemléletben, a külső finanszírozási képesség elérheti a GDP 1,6 százalékát - mondta a pénzügyminiszter. Kiemelte: a kormány a dokumentumban jelezte azt is, hogy egyedi zárolással biztosíthatja a tartalékok egy részének "el nem költését".
A dolláralapú kötvénykibocsátás sikerét Magyarország javuló piaci megítélésének és az ország iránti bizalom erősödésének tudja be Oszkó Péter. A pénzügyminiszter ismertette: a kötvénykibocsátás a 2010-es teljes devizafinanszírozási igényt le tudja fedni, 7 milliárd dollár ajánlat érkezett, 2 milliárddal szemben. A 275 bázispontos tervezett felár 265 bázispontra csökkent. Ez kevesebb mint 250 bázispont euróalapon, azaz CDS alatti felárat jelent. A kupon 6,25 százalékos lett, ez már a Valutaalap hitelcsomagjával is versenyképes árazás - tette hozzá.
Oszkó Péter szerint lehet, hogy nem lesz szükség további tartalékzárolásra a kieső ingatlanadó miatt. A pénzügyminiszter a konvergenciaprogramról tartott csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta: a stabilitási tartalék nagysága mintegy 100 milliárd forint, 0,4 százaléka a GDP-nek, nagyjából a duplája az ingatlanadó miatt kieső összegnek.
Hangsúlyozta: a költségvetés januári alakulása alapján lehet kalkulálni a várható bevételeket és ennek alapján határozható meg, hogy mi használható fel a tartalékokból. Eddig a tartalékok csekély hányadára jelentkezett felhasználási igény, szándéknyilatkozatot a kormány csak a BKV finanszírozására vállalt, ami az általános tartalékokból bőven - annak töredékéből - fedezhető.
A tartalékok semmilyen egyéb módon nincsenek lekötve - cáfolta Oszkó Péter az ezzel ellentétes véleményeket. Hozzátette: az első havi bevételi adatok alapján átszámolják a tartalékokat és azt, hogy elégséges-e azok zárolása. Ha nem, akkor kell elkezdeni azon dolgozni, hogy az elsőként májusban várt és elmaradó ingatlanadó bevételt még további zárolással kell-e biztosítani. Ennek egyelőre nem látszik a szükségessége, de pontosan ez csak február második felében látható majd. Megerősítette: a kamatkiadások a tervezettnél kedvezőbben is alakulhatnak, így a kamatkockázati tartalékhoz sem kell hozzányúlni.
Önt mi zavarta a legjobban januárban? Szavazzon!
Végre éledezik Magyarország is
Csak így tovább - mondja az Unió
Mindenkinél előbb lehet eurónk
Magyar vállalkozások: van remény
A magyar állam a legbőkezűbb Európában
Európa nem számíthat az emberekre
MTI