Nem könnyű elképzelni egy olyan kormányt, amelynek legfőbb bírálói saját miniszterei, nehéz elképzelni olyan koalíciót, amelyben a partnerek bizalmatlanabbak egymással szemben, mint az ellenzékkel szemben. Nos ez a furcsa helyzet szűnik meg ezekben a napokban Romániában, a bukaresti kormányszövetség egyik pártja kirakja a kormányból a másikat.
Ezzel megteremti ugyan a szolidáris kormányzás feltételét, de kisebbségi kormányként kiszolgáltatja magát a parlamenti ellenzék támogatásának. Ráadásul annak a köztársasági elnöknek sem változik mindettől a közjogi és politikai helyzete, aki ezt az egész válságot leginkább gerjesztette, aki már a 2004-es választások után hetekkel szerette volna felforgatni a belpolitikai felállást, hát mostanra sikerült, igaz, nem egészen úgy, ahogy gondolta.
Mindeközben a kisebbségi kormány része maradt a kisebbségi magyarság politikai képviselete, amely a miniszterelnök szavai szerint korrekt és kompetens partnernek bizonyult. Mi ennek az egész történés-sorozatnak a tanulsága a számunkra? Nos a román miniszterelnök többek közt azért szánhatta el magát erre a nem könnyű lépésre, mert az Unió felől egyre sűrűbben érkeztek a figyelmeztetések.
A tagság elnyerése sok román politikusnak arra volt zöld jelzés, hogy a végletekig vigye a belpolitikai háborúskodást, és ez nemigen tetszett Brüsszelnek. Az sem, hogy közben az ország forrásfelvevő és pláne felhasználó képessége erősen gyengült, a pályázatok egy része nemigen mozdult, lényeges privatizációk maradtak el.
A Moody’s minapi jelentéséből a magyar média azt emelte ki, hogy 2014-re Románia bevezetheti az eurót - pedig nem ez az újdonság, az üzenet lényege a következő mondat, tehát hogy az euró-bevezetést leginkább politikai kockázatok terhelik, a reformfolyamat lelassulásától lehet tartani a belpolitikai környezet romlása miatt.
Szóval a tanulság: nálunk Magyarországon legalább a kormányoldal eléggé egységes a reformtörekvésekben, de a politikai kockázatok hasonlóan nagyok. Érdemes megfordítani a logikát: noha ma Magyarországon a változások mentén alakulnak a legkeményebb konfliktusok, a következetes reform hosszú távon politikai stabilitást hozhat majd. Ahhoz kell erős európai támogatás, hogy ezt a távlatos logikát ne tévesszék szem elől sem Magyarországon, sem a szolidáris, ám kisebbségi kormányzással próbálkozó Romániában.
Kamatot csökkentett a román jegybank
Amerikából nyugtatják az ukrán vezetőket