Jeles osztályzatot kapott a felkészülési záróvizsgán az a három űrhajós, aki a közeljövőben indul a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) - jelentette be hivatalosan a héten a Moszkva melletti Csillagvárosban lévő orosz kiképzőközpont. Az orosz Fjodor Jurcsihint és Oleg Kotovot, valamint a magyar származású amerikai Charles Simonyit, a világ ötödik űrturistáját a vizsgabizottság űrrepülésre alkalmasnak minősítette, így ha valami rendkívüli esemény közbe nem jön, április 7-én a kazahsztáni Bajkonur űrrepülőteréről a három kozmonauta egy Szojuz TMA űrhajó fedélzetén elindul a Föld körül mintegy 350 kilométeres magasságban keringő űrbázisra.
A felkészülés záró szakaszában során mindhárman szimulátorokban bizonyították, hogy az őket az ISS-re repítő űrhajó, valamint az űrállomás orosz moduljai berendezéseinek a kezelését elsajátították. Emellett felkészítették őket arra is, hogy vészhelyzet esetén mit tegyenek, és ezeket a gyakorlatokat is sikeresen mutatták be a vizsgabizottság előtt.
Kína küldhet legközelebb embert a Holdra, akár már egy évtizeden belül - az amerikai űrkutatási ügynökség, Michael Griffin, a NASA vezetője szerint. A washingtoni kongresszus szerint félő, hogy az Egyesült Államok elveszíti vezető szerepét az űrkutatásban. A jelenlegi költségvetési feltételek mellett az újraindítandó amerikai Hold-program keretében legkorábban csak 2019-ben juthat el ember a Föld körül keringő bolygóra. Griffin szerint a kínai űrprogramban mintegy 200 ezren dolgoznak, szemben az amerikai program 75 ezer alkalmazottjával. A Hold-utazást megvalósító Apollo-programban utoljára 1972-ben járt ember a Holdon; az Apollo-17 küldetése a hatodik volt a sorban, amelynek keretében asztronauták léptek a bolygó felszínére. |
Az 58 éves szoftverfejlesztő mérnök, Simonyi, akinek az űrkaland 21,6 millió dollárjába kerül, 12 napig fog tartózkodni a világűrben. Április 20-án tér vissza a Földre a jelenleg az űrállomáson fél éve dolgozó Mihail Tyurin orosz és Michael López-Alegría amerikai asztronauta társaságában.
Jurcsihin és Kotov az ISS-en marad mintegy 6 hónapig, s a december óta ott tartózkodó amerikai Sunita Williamsszel az űrállomás 15. számú állandó legénységét fogja alkotni. Az űrhajósnő júniusban az egy amerikai űrrepülőgéppel tér vissza majd a Földre.
A hétfői vizsganap egyébként fedélzeti "vécétisztítással" indult az ISS orosz részének makettjében. A hétfőn húzott tételen ugyanis egy vizelettel teli tartály kiürítése volt az első feladat. Ezután a három kozmonauta megreparált egy URH-adót, helyreállította az összeköttetést egy laptop és a fedélzeti számítógép között, s eloltott egy tüzet a lakó- és
munkahelyül szolgáló modul másának területén. Végül Kotov és Simonyi elsősegélyben részesítette Jurcsihint, aki orrcsonttörést szimulált.
Simonyi magyar gyermekrajzok mellett címerrel ellátott magyar zászlókat is visz magával az ISS-re. Az utóbbiakat egy magyar múzeumnak készül átadni az űrutazás után, míg az előbbieket az ISS-en kézjegyével látja el, s úgy viszi majd vissza ifjú alkotóiknak. Simonyi emellett bevezeti a vízumrendszert az űrállomáson, jelesül amerikai útlevelét fogja "láttamozni". |
Lehetséges az időutazás? A múltba még nem
Tyereskova a Marson szeretne meghalni
Lélegzetelállító képek a Szaturnusz gyűrűiről
UFO-technológiákkal a Föld megmentéséért
Japánnak már négy kémműholdja van