.jpg)
A 2008-as elnökválasztási, jelöltállítási versenyfutásban a dél-karolinai republikánusok lépése volt a legutóbbi. A párt ottani vezetése két hete úgy döntött, hogy január 19-re hozzák előre az előválasztásokat. A republikánosok ezzel ismét Florida elé akarnak kerülni, amely március 4-ről január 29-re, arra a napra tette át előválasztásainak időpontját, amikorra erdetileg a dél-karolinai rendezvény volt betervezve.
Az előválasztási időpontok sora Florida korábbi döntése miatt dőlt fel dominóként. A déli szövetségi állam ugyanis január 29-re csempészte előre saját időpontját, hogy megelőzze New Yorkot és Kaliforniát. E két sűrűn lakott, döntő súlyú állam előzőleg február 5-re hozta előre a múltban mindig nyáron tartott jelöltállító rendezvényeit. |
Az iowai gyűléseket viszont nyolc nappal a New Hampshire-i előválasztások előtt szokták tartani. Ha ez a logika érvényesül, akkor a közép-nyugati államban éppen újév napján kellene a szavazóknak dönteniük pártjuk elnökjelöltjéről. Ezt azonban kevés elemző tartja valószínűnek, a rendezvény esetleges 2007-re történő előrehozatalát a kormányzó is ellenzi. Így olyan forgatókönyv várható, hogy New Hampshire-ben a hagyományokat felborítva nem keddi, hanem szombati előválasztások lesznek.
A kialakulóban lévő előválasztási naptár szerint február 5. valóságos nemzeti előválasztás, egyfajta "szuperkedd" lesz, azon a napon ugyanis nem kevesebb, mint 22 szövetségi államban fognak a választópolgárok az urnákhoz járulni, hogy eldöntsék, ki legyen pártjuk jelöltje. A 2008 elején kezdődő jelöltállító rendezvények, előválasztások sorozata nyáron, a két nagy párt jelöltállító konvenciójával zárul. Ezeken - az előválasztások eredménye alapján - hivatalosan megválasztják az elnökjelölteket. Az elnökválasztás második, nyártól a november 4-i választási napig tartó szakaszában már csak az elnökjelöltek versengenek egymással.
A korábbi választási naptárokban Iowa és New Hampshire az első gyűlések, illetve előválasztások helyszíneként kitüntetett figyelmet élvezett. A méreténél és súlyánál aránytalanul fontosabb szerepet kapott két államban az egész ország nyomon követte a versengést az elnökjelöltek között. |
A 2008-as előválasztási "kavarodás" végre kikényszerítheti a választási szabályok reformját, amelyet sok szakértő évek óta szorgalmaz. A mostani elnökválasztás rendjét már nem lehet kiigazítani, de a következő, 2012-es választás idejére döntés születhet az előválasztási naptár ésszerűbbé tételéről.
A szakértők abban egyetértenek, hogy meg kell szüntetni az államok év eleji előválasztási tülekedését. Jack Kelly, a The Washington Times kolumnistája március első hetére tenné Iowát és New Hampshire-t, amelyeket hetente kedden és szombaton egy-egy gyűlés vagy előválasztás követne egészen június első hetéig; ekkor kerülne sor a tekintélyes Kalifornia állam rendezvényére. Egy másik elképzelés szerint annak érdekében, hogy az államok egyenlőbb esélyekkel szólhassanak bele a jelöltállítás folyamatába, a legkorábbi időpontra minden négy évben kisorsolnának öt államot. A későbbiekben két vagy három "szuperkeddet" tartanának, mindegyiken több államban egyszerre voksolnának a jelöltaspiránsokra.
Clinton csak a pártján belül biztos befutó
Kész hadsereg vigyáz majd az elnökjelöltekre
Bill Clinton is kampánykörútra indul
Milliomosok párbaja az elnöki székért
Megéri elnöknek és alelnöknek lenni
Clinton és Giuliani a befutók az USA-ban
MTI